Србија

Ето нам ЕУ: Прво платиш порез, па ложиш казан за ракију. А онда за њу платиш трошарину!

Становници земаља Европске уније не могу више да пеку ракију по својој вољи. Претходно морају да плате посебан паушални изноз, док им је за властиту потрошњу допуштено да произведу највише 50 литара ракије.

Европска унија убија душу: Ко хоће да пече и да пије ракију мора и да плати држави

Тако сваки “ракијаш” у Хрватској, који се пре печења не региструје и не плати паушални износ од 100 куна (око 13 евра) на котао, ризикује казну до десет хиљада куна (око 1.300 евра). На сваку литру испечене ракије преко дозвољене коте плаћа се трошарина од 2,8 евра.

Сви који пеку ракију мораће да докажу царинским инспекторима, ако им “покуцају на врата”, колико су заиста произвели ракије. Цариници у ЕУ имају широка овлашћења за прегледање коноба и домаћинстава како би утврдили о коликим количинама ракије се ради, наводе хрватски медији.

Нова правила ЕУ веома су ригорозна па су чак и мали произвођачи алкохолних пића дужни да предају годишње извештаје цариницима! Тако рок за доставу годишњег извештаја о укупно произведеној количини вина и ракије истиче 20. јануара наредне године, а крајњи рок за уплату трошарине је 31. јануар.

Ради лакших провера, у многим местима биће организован само један казан у коме ће сви пећи ракију, како би се избегле преваре, наводе произвођачи.

 

Срна

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Nije samo rakija u pitanju. Na ono okretanje praseta na ražnju može da se zaboravi. Na dimljenje mesa, takođe. Na svojevoljno sađenje paradajza, krastavaca i sličnog povrća i voća, isto tako. I još svašta , po nešto, ali ako. Ovaj narod je sam to tražio.

  2. A možda da uvedu i porez na vazduh oni sa jačim plućima treba vise da plaćaju naročito napraviti javne WC-e i tako tacno znati koliko ko dnevno vrši nuždu oni sto idu vise puta vise moraju i da plate jer vise zagadjuju životnu sredinu i obavezno pre toga zabraniti WC-a u kućama stanovima itd.

  3. trosarina u Hrvatskoj ili akciza kod nas, pa ko hoce da proizvodi preko kvote za licne potrebe taj plati akcizu. sad ako bi tako moglo da se pece 500 do 1000 litara godisnje kao kucna radinost ja sam prvi za, a i dodao bih i obaveznu kontrolu zdravstvene ispravnosti koja kosta od 50 do 70 evrica. tad ili pravis za sebe ili se bavis malom proizvodnjom, a ne ko trenutno da ti treba tehnolog i jos sto drugih stvari pa nema sanse da se pokrijes bez 10 000 litara. tako da samo nek odobre ovo i ozbiljniji mali proizvodjaci su na konju

    inace akciza na litar rakije je kod nas trenutno ispod jednog evra sa naglaskom na rakiju a ne zestoko alkoholno pice (rakija j se pravi iskljucivo od voca)

  4. Neka ih Gospod Bog zaboravi ,nakaze i monstrumi ,čovekoubice ,i čovekosmrsci ,da vidim ko će da dođe da premeri koliko smo napekli,ovde između Topole i Ravne Gore,ako za ništa zapucaće Srbi zbog šljivocice ,prasetine i jagnjetine… s apetitiom ću da ginem pored kazana…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!