Свет

Европа нема пара ни јаја да фарба

Брисел — Потражња за јајима у Европи традиционално достиже врхунац пред Ускрс, а њихово фарбање ће пред 8, односно 15. април, ове године бити “скуп спорт”.

Јаја су пред Ускрс поскупела због нових прописа Европске уније (ЕУ) по којима узгајивачи морају да гаје кокошке у пространијим кавезима и раста цена хране за живину.

На пијаци у Варшави, Јацек Бехћицки бележи пад продаје јаја, пошто муштерије приговарају због њихове скупоће. “Празник ће бити сиромашнији за неке од мојих муштерија”, казао је тај продавац јаја.

Пека Песонен фарбао је јаја као дете у родној Финској. Као пролећни ритуал, “то је било слављење новог живота”, присећа се. Данас, Песонен је генерални секретар великог европског удружења узгајивача и надзире утицај новог европског законодавства на ускршње празнике. “Утицај је очигледан”, каже Песонен. 

Европско удружење произвођача јаја наводи да је производња јаја у ЕУ од ступања на снагу новог закона 1. јануара смањена за 10 до 15 одсто, односно за око 200 милиона јаја недељно. 

Цене јаја утростручене су на неким светским тржиштима у последњих месец дана, каже Филип Ван Бостретен из компаније Овобел, која производи опрему за производњу јаја. Он је казао да многе земље планирају увоз јаја из земаља изван Европе. 

Европска комисија наводи да је просечна цена јаја почетком марта била 55 одсто виша у поређењу са прошлом годином, као и да је тај проценат незнатно смањен последњих дана. Ипак, разлике у цени јаја у земљама ЕУ су велике. 

Док шест јаја прве класе на пијаци у Варшави кошта 6,6 злота (1,6 евра), њихова цена у продавници у Бриселу је 2,71 евра. Пољска комора за живину наводи да су цене у другој седмици марта биле 63 одсто више од оних у последњој седмици јануара и више него двоструко веће у поређењу са истим периодом прошле године. 

Званичници ЕУ признају да су се нови прописи одразили на пад производње јаја, али сматра да кривицу сноси и сама индустрија, којој је десет година раније најављена измена закона и дат рок за прилагођавање опреме. 

Због новог законодавства, неки узгајивачи затворили су фарме, како се не би суочили са додатним трошковима, док други раде на реновирању кавеза.

 

БЕТА

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!