Србија

Где има злата у Србији?

У Србији највише налазишта злата има у источном делу земље, где се већ дуже време неколико светских компанија бави истраживањем те руде. Према речима стручњака за рударство, у Србији злата има код Бора, Зајечара, али и у околини Рашке и Медвеђе. Четири светске компаније и једна домаћа тренутно се баве истраживањем.

Истраживање налазишта злата једнако је атрактивно као и потрага за јадаритом, сребром, оловом и цинком, а вредност лежишта на подручју источне Србије премашује 50 милијарди долара.

Канадска фирма „Авала рисорсиз” недавно је објавила да је пронашла злато у бушотини на Јасикову, на Црном врху. Реч је о лежишту од око 240.000 тона руде, у којем има око 4,4 одсто бакра, чак 14 грама по тони злата и готово 100 грама по тони сребра. Имају концесију за Чока куругу и 12 локација на западним обронцима планине.

Око Неготина на планини Дели Јован истраживања обавља компанија „Орогон голд”, која би, уколико дође до значајних налазишта у Србији, могла да отвори и рудник.
Компанија „Балкан експлорејшен“ тражи злато и обојене метале у околини Бора, Зајечара и у околини Рашке.

Домаћа фирма „Фармаком” из Шапца није ни слутила да ће на југу земље код Медвеђе открити велику златну жицу. – Истраживања је донедавно обављала и позната канадска компанија „Данди племенити метали“. Имали су највећи обим истраживања. Остале компаније које истражују минералне сировине нису се толико примакле том резултату – објашњава Душан Савић из Министарства рударства.

Србија је, према доступним подацима Светског савета за злато, са 14,3 тоне злата у 2011. пласирана на 58. место по депонованим залихама тог племенитог метала.

 

24сата

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!