Србија

Драгим камењем зидају куће

МЕДВЕЂА – Тамо где се земља “приближава небу”, у врлетима општине Медвеђа, на југу Србије, давно су пронађене огромне количине рудног блага. У планинским пределима Радана, стручњаци процењују да руде има за “нормалну експлоатацију” у наредних педесет година. Овдашњи рудник олова и цинка “Леће” располаже највећим процентом злата у Европи! Нажалост, последњих година не ради, а када ће рудари наставити посао тешко је казати. Давно започети разговори о приватизацији стали су на “пола пута”, али се зна да купаца има, посебно из иностранства.
“Леће” је, иначе, запало у големе невоље од тренутка када је постало саставни део “Трепче” из Косовске Митровице. Сада није под тим шињелом, али је то други део ове занимљиве и тужне медвеђске приче.

Поред огромних количина руде у атарима Радан планине, недовољно је истражено и подручје села Тулара, које крије велике количине практично нетакнутих резерви бакра и пирита.

Ту, у околини Тулара, али и на ширем подручју овога краја, пре свега на Петровој гори и Расовачи, одавнина мештани полудрагим камењем зидају куће и ограде. Реч је, дабоме, пре свега о опалу, за који се тврди да је најквалитетнији у свету!

Кад се крене од Медвеђе ка Куршумлији на малом простору је смештено чак пет бања, а последњих година је све познатија Сијаринска. У њој постоје две гејзира, природни и вештачки, који избија из дубине од 1.370 метара, богат је водом чија температура досеже 85 степени. Делимично се то непроцењиво благо користи за загревање неколико објеката.

Сијаринска бања од минуле године располаже новим садржајем, а поред 18 извора лековитих вода, које се користе у лечењу тридесетак болести, саграђен је читав комплекс базена, који су минулог лета били у центру медијске пажње због – загађене воде!

Лековите, али и минералне воде има и у Тулару, али се недовољно користи јер нема пара за реализацију одавно усвојеног програма развоја тог крајолика општине Медвеђа. Тако се догађа да лековита и минерална вода неконтролисано отиче у Туларску и Бањску реку.

Планина Радан, поред осталог, богата је и флором и фауном, јер је евидентирано готово 250 врста лековитог биља, али и огромног шумског, као и већ поменутог рудног богатства које није довољно истражено.

За Медвеђу, посебно мештане који живе у врлетима овога краја – у неким засеоцима нема ни струје – од изузетног је значаја асфалтирање пута који води ка Пролом Бањи и Куршумлији. Тако ће Медвеђа и читава Горња Јабланица добити најкраћу везу са топличком магистралом.

– У плану је градња, односно асфалтирање више од стотину километара путева у планинском делу наше општине, што сматрамо једним од приоритетних циљева у овој и наредној години –  каже Слободан Драшковић, председник Општине Медвеђа.

 
Д. Коцић
Политика 2007

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!