Србија

Истраживање: Чак 76 одсто младих не верује ниједном политичару у Србији

МЛАДИ у Србији су разочарани, прате политичка дешавања, брине их незапосленост и због тога желе да оду из земље, чуло се на данашњем представљању Алтернативног извештаја о положају и потребама младих који је сачинила Кровна организација младих.

Истраживање које је путем упитника спроведено од маја до јула ове године, показало је да око 40 одсто младих до 30 година старости сматра да је Србији потребан јак вођа којег ће пратити, а 32 одсто њих је оценило да демократија није најбољи облик владавине.

„Податак да сваки трећа млада особа у Србији не види демократију као најбољи облик демократије је посебно забрињавајући“, казао је председник Кровне организације младих Бобан Стојановић.

Упитник с 282 питања попунило је 396 испитаника, а међу њима 42 одсто подржава улазак Србије у ЕУ, док 28 одсто има негативну реакцију када се помене Унија, док 25 одсто сматра да би се у Србији живело боље ако би земља постала чланица ЕУ.

Око 60 одсто младих живи у породичном стану, у свом стану борави њих око 10 одсто, у изнајмљеном стану живи 20,6 одсто, а у ученичком или студентском дому живи 5,5 одсто младих.

Око 70 одсто младих планира да се исели из места у којем живи.

Више од 60 одсто младих нема својих прихода, док 16,8 одсто зарађује до 30.000 динара. Од 30.000 до 50.000 динара зарађује 12,4 одсто младих, а од 50.000 до 80.000 њих 6,5 одсто.

Плату већу од 80.000 динара прима 3,6 одсто.

На питање да ли су члан политичке партије, 81 одсто младих је одговорило да нису, 11 одсто да јесу, а три одсто њих планира да се учлани у странку. Више од половине младих сматра да партије не раде у њиховом интересу, а 44,7 одсто њих има изразито негативан однос према странкама.

Млади у Србији слабо верују институцијама и политичарима институција с највећим поверењем од 2,9 одсто је Војска. На питање да ли постоји политичар којем верујете, 76 одсто младих одговорило је негативно.

Помоћница министра омладине и спорта Снежана Клашња као приоритет у раду министарстава издваја борбу против незапослености, која према последњим подацима износи 28,5 одсто и већа је него у осталим категоријама становништва.

„Млади су рањива група и потребна им је посебна подршка“, казала је Клашња, али је уједно и позвала младе на активизам.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!