Култура

Изложба српских скулптура

ОВЕ године навршава се пола века од чувене изложбе “Српска скулптура до 1941. године”, пионирског подухвата у организацији Народног музеја. Поводом тог јубилеја у атријуму Народног музеја у наредних месец дана изложена су репрезентативна дела која, по процени аутора изложбе Вере Грујић, најбоље приказују развој новије српске скулптуре.

Збирку југословенске скулптуре Народног музеја чини око 900 дела, а за изложбу “Српска скулптура од 1882. до 1941.” одабрано је 45 вајарских остварења, која су разврстана у четири тематске целине. После дуго времена посетиоци имају прилику да доживе стилске особености двадесет и четири уметника, између осталих Петра Убавкића, Ђорђа Јовановића, Петра Палавичинија, Симеона Роксандића, Пашка Вучетића, Драгомира Арамбашића, Сретена Стојановића, Риста Стијовића, који су обележили важно раздобље препорода наше вајарске уметности.

– Историја новије српске скулптуре која почиње крајем 19. века делима првих домаћих уметника, државних стипендиста школованих на иностранима академијама, блиско је повезана са историјом Народног музеја и збирке у којој се чувају вајарска остварења – истакла је Вера Грујић.

Први овдашњи школовани вајар новијег доба био је Петар Убавкић (1850-1910), а потом на уметничку сцену ступају Ђорђе Јовановић (1861-1953) и Симеон Роксандић (1874-1943).
– После дела насталих у време њиховог усавршавања, док су још били непознати у овдашњој средини, временом су набављана и њихова каснија остварења, тако да се у Народном музеју, у који је прва скулптура стигла 1882. и одржана прва вајарска изложба у Србији, чувају најзначајнији радови ових аутора – објашњава ауторка изложбе. – Од времена прве изложбе скулптура наилази на плодно тло, а у њеном развоју значајну улогу имао је и Народни музеј, како откупом најранијих дела првих српских вајара, тако и активним праћењем делатности домаћих ументика.

Академик Светомир Арсић – Басара објашњава да се скулптура у Србији појавила прилично касно, зато што је рађена у простору који је био под утицајем Византије:

– Византија је свет који је живео и умирао за иконе. Ирационализам у идеологији и антипластицизам у нашој средњовековној уметности представљали су препреку настанку и развоју вајарства. Српска скулптура између два рата одбацује идеју академског реализма и негује интимни камерни карактер скулптуре. Овакво опредељење указује на конзервативизам српске скулптуре у односу на европско вајарство. Наша скулптура није могла да прати оно што се у Европи изграђивало неколико векова у континуитету. Палавичини, Стијовић и Стојановић су представници интимистичког и камерног израза у српској скулптури – објаснио је Басара, додајући да се почетком шездесетих српска скулптура окреће новом пластичном изразу који ће је одвести у токове светске скулптуре и интернационални свет модерне уметности.

СТИЛСКЕ ОСОБЕНОСТИ
На изложби су приказана дела различитих стилских особености – од реализма (Петар Убавкић, Иван Рендић, Ђорђе Јовановић, Симеон Роксандић, Драгомир Арамбашић), преко прихватања елемената сецесије и симболизма, што је значило тематско и ликовно супротстављање традицији 19. века и уметности академизма (Роберт Валдец, Иван Мештровић, Тома Росандић), до афирмације модерних стилских токова изражених кроз дела уметника школованих углавном у Паризу и у Прагу (Сретен Стојановић, Петар Палавичини, Живојин Лукић, Душан Јовановић Ђукин, Ристо Стијовић, Франо Кршинић, Михаило Томић). На изложби су и портрети краља Александра Обреновића од Петра Убавкића, Жанке Стокић од Сретена Стојановића, Љубице Сокић од Стевана Бондарова, и Растка Петровића рад Петра Палавичинија.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!