Економија

“Јак динар и камате воде Србију у банкрот”

Београд — Без повећања извоза Србија не може избећи банкрот, каже Никола Павичић, који сматра да нам треба нова економска политика која подржава производњу за извоз.

“Постојећа економска политика која се већ 14 година води у Србији онемогућава раст производње и извоза. Ми о новој економској политици причамо, али је немамо годинама”, навео је директор Таркета Никола Павичић на представљању истраживања Бизнис инфо групе о најуспешнијим компанијама.

Већ 14 година, навео је он, економска политика Србије се заснива на високим каматама, вештачки јаком динару и високим порезима.

Председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић сматра да не можемо декретима забрањивати коришћење стране валуте, већ се тај циљ на дужи рок може постићи ако се наставе структурне реформе. “Оно што је потребно јесте да људи имају поверење у валуту. А колико вас штеди у динарима? Да би се то променило, морале би да претходе структурне реформе”, рекао је Влаховић.

“То је суштина. Таквом економском политиком смо уништили своју производњу и остали без извоза”, рекао је Павичић и упозорио да је стварност Србије прилично суморна, јер имамо мали извоз, велики увоз и зато велики спољнотрговински дефицит.

Он је рекао да је у 2013. и 2014. години Србија увезла робу за 41 милијарду долара, а извезла за 29 милијарди долара.

Тај спољнотрговински дефицит од 12 милијарди долара, објаснио је он, покривен је са пет милијарди долара дознака наших радника из иностранства, скромним директним инвестицијама, док је чак седам милијарди покривено новим задуживањем.

“Е, то вам је наша стварност и реалност”, указао је директор Таркета.

Павичић је рекао да се у Србији избегава одговор на једно од најважнијих питања – како променити каматни систем.

“Решавање овог проблема је прече од предузећа губиташа, којима се бави цела земља”, рекао је Павичић.

За промену каматног система постоје два решења, сматра он – вратити се динару тако што би се законом забранило кредитирање са валутном клаузулом или увођење евра.

“Нема земље на свету која је расла са овако високим каматама, нити са вештачки јаком валутом каква је динар”, рекао је он.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Држава са јавним дугом преко 70%мскоро 80%, а мртвом привредом и економистима и министрима неспособним за опоравак привреде одавно је у банкроту.Стално се упоређујемо са неким развијеним земљама а да при томе нико озбиљно и одговорно не каже који су то параметри узимани у обзир више говори о шарлатанству а мање о темељној анализи српске привреде.Брука.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!