Здравље

Још дуго ћемо пити млеко са 0,25 афлатоксина

Београд — Млеко које има до 0,25 афлатоксина неће бити повучено са рафова, иако од 1. јануара важи нови правилник, јер је то млеко безбедно, каже министарка пољопривреде

Србија је од 1. јануара успоставила још један стандард с правилима која важе у Европској унији. Ниво афлатоксина у млеку, који је годинама био проблематичан, сада је уместо досадашњих 0,25 спуштен на 0,05 микрограма по килограму.

“То је онај ниво коме смо тежили, ниво који важи у земљама ЕУ. И овај претходни ниво био је зддравствено безбедан, али ми смо и тада рекли да нам је циљ да радимо на унапређењу квалитета”, рекла је министарка пољопривреде и заштите животне средине у интервјуу за Б92.

Према њеним речима, министарство је оставило довољно простора у претходном периоду како би се сви произвођачи прилагодили и прихватили нова правила.

На питање шта треба радити са млеком које не испуњава тренутно ове услове, односно да ли треба одмах да се повуче са рафова, министарка каже да то није потребно јер је и то млеко здравствено безбедно.

“Нема потребе да буде повучено сада са рафова јер је и то млеко безбедно”, рекла је она и поновила да је главни циљ био тај да се правила ускладе са стандардом у ЕУ да би се квалите побољшао и сада се ради на подизању тих критеријума.

Говорећи о раду свог министарства, Снежана Бошковић Богосављевић каже да су непосредно после преузимања дужности затекле велике поплаве и да се министарство пре свега фокусирало на то да помогне пољопривредним домаћинствима.

Такође, према њеним речима, у претходном периоду министарство се трудило да на време исплати све субвенције пољопривредницима.

Како је рекла смањење субвенција за пољопривреду у 2015. је резултат одлуке да се рационално троше буџетска средства, као и да се не дају субвенције за оне који имају преко 20 хектара земљишта, и да се не дају субвенције за закуп државног земљишта.

“За више од 300.000 домаћинстава ништа се не мења, они и даље користе оно што су имали до сада, само 5 одсто пољопривредника неће моћи да користе све. И премије и све остало ових 5% ће добијати”.

Министарство Снежане Бошковић Богосављевић задужено је и за област животне средине у којој су, како каже наслеђени многи проблеми.

“Није толико тешко стање колико се покушава приказати. Ми ћемо ове годин почети да решавамо проблеме опасног индустријског отпада, а почећемо са две најопасније и најтеже локације”, рекла је министарка.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!