Хроника

Како да препознате да ли вам се дете дрогира?

КАДА се погледају званичне бројке са „нарко-сцене“ Србије, диже се коса на глави. Марихуану користи више од 210.000 људи. На хероину је њих више од 50.000, кокаин ужива најмање 30.000. Таблета метамфетамина (спида и мета) има на сваком кораку и коштају као кутија цигарета. На тржишту опијата Србије обрне се годишње преко 500 милиона евра.

Са друге стране, у јавном здравству републике постоји 10 специјализованих болница за лечење наркомана, са 200 кревета. Зависнике лечи свега 70 специјалиста. Статистика каже да на 29.000 наркомана у Србији постоји једна болница. Чак 1.450 зависника, уколико одлучи да се лечи, треба да се бори за један болнички кревет. На једног лекара специјалисту долази 4.000 потенцијалних пацијената.

Године 2009. у Србији је усвојена Национална стратегија за борбу против дрога. Њена евалуација (провера урађеног) била је заказана за 2013. и никада није извршена. Разлог је једноставан – немогуће ју је применити.

Компанија „Новости“ управо је из пера др Боре Лазића (оснивача и шефа стручног тима Специјалне болнице за болести зависности у Београду, потом Нишу и Новом Саду) објавила књигу „То може бити и ваше дете“. Алармантно штиво на више од 230 страница поручује да је једино лична одлука да се дрога не узме гаранција да се неће завршити у паклу зависности.

Породица је главно бојиште против пошасти. Марихуна, чијих пет грама на улици стаје пет евра, данас се налази у џеповима ученика петог и шестог разреда основне школе. Од петоро другара у седмом и осмом, најмање двојица су „уживаоци“. Њих снабдевају картели који годишње на наркотицима у Србији зараде више од 500 милиона евра.

Како да препознате да ли вам се дете дрогира?

А наспрам „нарко-газда“ у гарду за здравље своје деце стоји само породица. Држава нема пара ни моћи.

– Стални разговори у породици између родитеља и деце, још на почетку пубертета, о штетности употребе „супстанци“ најбољи су начин да ваше дете каже „не“ када му се дрога понуди – прича др Лазић. – Сваки родитељ мора током пубертета да прати понашање свог детета и да на прве симптоме реагује тако што ће га исконтролисати и у здравственој установи. Уколико ваше дете у доба адолесценције „проба“ супстанцу, шансе да ће завршити као зависник су 43 одсто. У више од 95 одсто случајева врата пакла зависности се отварају управо марихуаном.

У тинејџерским годинама мозак је посебно осетљив на дроге и, како каже др Лазић, оне мењају правац развоја живота младе особе – физички, емоционално и карактерно. После 21. године опасност је знатно мања.

– Књига „То може бити и ваше дете“ је писана за родитеље. Она треба да спречи да им се „наркоман догоди“. Зависник може лако постати свачије дете – наставља др Лазић. – Родитељи су ти који треба да се образују, да се први „поправе“ пре него што почну да криве дете, себе, средину. На страницима књиге налази се и тест од 22 питања, намењен родитељима, који им може помоћи да одгонетну да ли имају разлог да се забрину јер им је дете кренуло странпутицом.

НАСИЉЕ

– ИЗА навијачких туча за трагичним исходима, језивог вршњачког насиља и злочина које чине малолетници у огромном проценту стоје метамфетамини – каже Лазић. – Та дрога је нешто скупља од аспирина, а у стању је да од човека направи звер.

ИЗЛЕЧЕЊЕ ЈЕ МОГУЋЕ

НА основу светских искустава, др Лазић тврди да је излечење зависника могуће у стоодстотном проценту уколико се поштују савремени протоколи лечења. Нажалост, у јавном здравству Србије, у специјализованим установама, данас се користе застарели медикаменти, а на једног лекара у Драјзеровој дође и 1.000 пацијената.

– Нису лекари нестручни, држава нема пара за лечење – објашњава Лазић, и додаје да на клиници „Бети Форд“ у Лос Анђелесу, где се усавршавао, дан лечења кошта 16.000 долара, док на Универзитетској клиници за хероинску зависност у Цириху, где је такође радио, дневно њихова држава издваја и до 4.000 франака по пацијенту. У приватним болницама у Србији дан стационара је до 150 евра, а цео годишњи третман стаје преко 10.000 евра.

РАЦИЈЕ

ЉУДИ у Србији велике наде у борби против наркоманије полажу у рад полиције. Лазић наводи да само око 10 одсто наркотика „пада“ у полицијским рацијама и да то доказује цена наркотика на тржишту, која се у Србији не мења, односно иде наниже.

ИНФО

ЈАВНО здравство: 10 специјализованих болница, 70 лекара специјалиста
Бројке: 3.000 наркомана лечи се сваке године, 1.000 умрло у последње три године
Цене лечења: 10.000 евра је годишње лечење у приватној клиници

ЦЕНА ДРОГЕ
20 евра грам хероина
5 евра грам марихуане
50 евра грам кокаина

 

Драган Вујичић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!