Друштво

Како отпустити 100.000 људи у јавном сектору?

Београд — Очекује се да ће у наредном периоду око 100.000 људи у јавном сектору остати без посла. Стручњаци саветују да се прво утврде вишкови и непотребна радна места.

Један од разлога за оставку Лазара Крстића је и неспремност владе да отпусти минимум 160.000 запослених из јавног сектора. Ипак чињеница је да опоравка привреде нема без отпуштања у јавном сектору. Б92 истражује како ће се вршити отпуштање.

Још није познато када ће почети отпуштања у јавном сектору. Познато је да ће трајати неколико година, а први би без посла могли да остану запослени у државним агенцијама и фондовима, јавним предузећима, општинској администрацији, али и радници у неприватизованим друштвеним предузећима.

Најпре треба урадити детаљну систематизацију и идентификацију где имамо вишкове, каже члан Фискалног савета Никола Алтипармаков.

“Оквирно знамо да постоје вишкови наставног особља, у администарцији на локлном нивоу, има немедицинског особља у здравсту… Треба детаљно систематизовати и у наредних неколико година кренути са рационалним системским отпуштањем”, поручује он.

Економиста Миладин Ковачевић сматра да је потребна и релокација радних места, јер на неким местима недостаје радне снаге.

“Моје мишљење је да се ту уради релокација јер радна снага недостаје. Прерасподеле ће уследити, релокације, све мора брзо да се уради јер консолидација не може да се одлаже”, оцењује он.

Према проценама, јавни сектор требало би да остане без око 100.000 запослених. Поставља се питање да ли ће бити отпуштени они који би требало или они које нема ко да заштити.

“Треба да буду на удару нерационално запослени. Тешко је то урадити на несистематски начин, а ако тако не урадите проблем ће вам се вратити још већи кроз неколико година”, сматра Алтипармаков.

Ковачевић с друге стране сматра да је критеријум ко како запослен мање важан, већ да је важнија неопходност самог радног места.

Просечна зарада у државном сектору је скоро 40 одсто виша од просечне зараде у остатку привреде. Смањивањем броја државних чиновника умањила би се издвајања из буџета за више стотина милиона евра.

У јавним предузећима у Србији на директорским функцијама најмање је 4.200 људи. Само ЕПС има 600 високоплаћених директора. Просечна плата у ЕПС-у је 75.000 динара, што је дупло више од зараде просечног радника у Србији, подаци су које је недавно изнео министар привреде Душан Вујовић.

Унија послодаваца Србије сматра да је Србији довољно 200.000 запослених у јавном сектору, а сада их има 635.000.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

    1. Do neba a i dalje, znam iz prve ruke.
      Sve sudije koje su šutnuli pa su ih vratili na posao naplatili su u nagodbi od 2 do 4 miliona din.( po komadu) Uzeli pare a sada su izvršitelji – otimaju samo tako, u svakoj situaciju su dobri a o tome ni nigde ni reči.
      A zamislite ovi iz javnog sektora, kao šut-anovac sto puta uzmao otpremninu a i dalje na funkcujama – sada samo u senci.

  1. ALEKSANDAR VUCIC čovek koji se dvadeset godina bavio širenjem verske i nacionalne mržnje i pozivao na obračune, koji je u svakom ondašnjem sazivu Skupštine Srbije bio jedan od tri glavna kočničara svakih reformi, sada se javno žali američkoj javnosti na Srbe da su neuki, zadrti, primitivni i da ih je teško civilizovati i uvesti u red srećnih i zadovoljnih naroda. Da ne bi bilo dileme šta je u svojoj izjavi Vučić hteo da kaže, treba znati šta znače reči: „treba da uradimo domaći zadatak“ . Tačnije rečeno, njegov režim će do kraja slomiti Srpskog radnika i odreci se suvereniteta Srbije (jer članstvo u EU to podrazumeva u najvećoj meri), i prepoloviti stanovništvo, koje pati od neuhranjenosti, nezaposlenosti, koje živi u beznađu…

  2. UKINI TV PREPLATU , POBI KOMARCE ,UKINI ZAKON O RADU ,DAJ PENZIJE SA 60 GODINA ,MIN PLATA 35000 , SVI DA IMAJU POSAO I PRIJAVU , UKINI BIRO , POHAPSI SVE LOPOVE ,ZASTITI POLJOPRIVREDNIKE ,SUME , RIBE, ZIVOTINJE I PRIRODU PA ONDE EVENUALNO DA PROGOVORIS DOTAD CUTI SAKRIJ SE I RADI VEC JEDNOM !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!