Србија

Каква је то држава која моли Бога за раст БДП-а!?

“Предлог буџета за 2018. годину је уравнотежен, дефицит је минималан и коначно трошимо онолико колико зарађујемо”, оценио је за Н1 председник Фискалног савета Павле Петровић, који притом упозорава на низак раст БДП-а, ниске јавне инвестиције, као и недостатак реформи јавног сектора и пореске политике.

Корупција нас гуши

Новинар Миша Бркић је сагласан да је минимални дефицит светла тачка у предлогу буџета, и да је “добра врста отрежњења” да не можемо да трошимо оно што не зарађујемо. “Друга ствар је како се то зарађено прерасподељује – невидљивом руком тржишта или невидљивом руком државе”, истиче он.

Петровић посебну пажњу посвећује пројекцији раста БДП-а од 3,5 одсто у буџету за 2018. Иако је пројектована стопа значајно виша у односу на текућу годину, професор Петровић упозорава да је тај раст и даље низак.

На успорен раст БДП-а, објашњава Петровић, утичу одређени привремени фактори, попут поплава 2014, овогодишње суше или лошег пословања ЕПС-а, али чак и када се ти привремени фактори склоне у страну, привреда Србије расте у просеку за три одсто годишње, док упоредиве земље Централне и Источне Европе расту по годишњој стопи од четири до пет одсто.

– Основни разлог што Србија слабо расте је то што слабо инвестира, тек 18 одсто БДП-а, док упоредиве земље инвестирају од 22 до 25 одсто. За њих је неопходан привредни амбијент, ми смо поправили своје место везано за макроекономску стабилност, али тамо где смо остали на истом и лошијем нивоу су владавина права, поштовање уговора, корупција – то гуши мала и средња предузећа да би више инвестирала – упозорава председник Фискалног савета.

Бркић каже да Србија уколико заиста жели да буде лидер у региону, мора да се угледа на “азијске тигрове”, који су на почетку свог развоја имали далеко веће стопе раста него Србија.

– Ако хоћемо високе стопе раста, онда ми морамо да дигнемо лествицу доста високо – на 10 одсто! Можда је то утопија, али то би показало спремност Србије да се заиста развија. Сваког лета ми морамо да гледамо у небо и молимо Бога да јој БДП порасте због кише, да не буде суше, града…Каква је то држава која не може да не зависи од Бога 50 година – упитао је он.

Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!