Хроника

“Какви интереси жртава?! Хашком суду су битнији интереси сила”

Последње пресуде у Хашком суду “говоре о томе да је Трибунал спреман да у историји остане запамћен као институција која је водила мање рачуна о интересима жртава а више о војним интересима великих сила”, изјавио је некадашњи тужилац у процесу Трибунала у Хагу (ИЦТY) против Слободана Милошевића, Џефри Најс.

Најс је за данашње издање сарајевског листа “Дневни аваз” рекао да пресуде које су изречене Јадранку Прлићу, Момчилу Перишићу, Франку Симатовићу и Јовици Станишићу “јесу необичне али за њега оне нису превелико изненађење”.

“Приметићете да је, с изузетком успутне осуде Туђмана у случају Прлић, одговорност за све што се десило у Босни, и остаје у Босни. Међутим, Туђман се никада није суочио са судом, и свако спомињање његове кривице ће се врло брзо заборавити. Београд и сви остали оптужени Срби из Србије – кроз ослобађајуће пресуде Перишићу, Станишићу и Симатовићу су ослобођени оптужби”, рекао је Најс и додао да је, с друге стране, Босна и Херцеговина била немарна у писању властите историје сукоба, те да “чак ни мајке Сребренице нису биле у стању да подстакну босанску владу да нешто уради на том плану”.

“Уместо тога, оставили су артикулисање историје сукоба у рукама Србије која је успешно замаглила све важне чињенице. Сада су добили и пресуде Трибунала, које ће можда постати коначне, без обзира на то што их је већина угледних светских правника подвргнула озбиљној критици”, казао је Најс.

Према његовим речима, “мало тога у задњим пресудама допустиће преживелима Сребренице и других градова погођених злочинима, да верују да су ИЦТY и међународна заједница која га је повремено подржавала, на њиховој страни”. Он је истакао да УН и Трибунал из свега треба да извуку озбиљне поуке.

“Без унутрашњег увида у рад Уреда главног тужиоца или рад судских већа, немогуће је рећи шта је проузроковало ове недавне изненађујуће пресуде. Али УН и Трибунал не би смели олако прећи преко ових пресуда, јер оне могу нарушити поверење у међународни кривични закон, а посебно поверење у овај Трибунал”, оценио је Најс. Додао је да “недавне пресуде са веома јаким неслагањем одређених судија које су биле мањина у већима, сугеришу да судије ратују једни с другима”.

Најс је упутио критике и властима тзв. Косова које су “показале сличан поданички однос тако што су допустиле да се њихов премијер стално суочава с прљавим отпужбама о трансплантацији органа које засигурно немају било какву кредибилност, али су и даље ту као оптужбе”.

“Истрага коју проводи Американац Клинт Вилијамсон очигледно има велике потешкоће. Претпоставимо да ће оптужбе против Хашима Тачија бити одбачене. Задњи пут када сам прегледавао овај предмет, нисам нашао никакве доказе против њега у материјалу који ми је предочен. Но, много ће година проћи пре него што ова нова мала држава не буде зависна о Америци у сваком погледу”, закључио је Најс.

 

Дневни аваз

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!