Економија

Камате тресу џеп грађана!

За годину дана готово дуплиран број притужби на рад банкарских институција, које је добила НБС. Од 1.513 притужби, чак 40 одсто односи се на три банке. Лане новчано кажњене само две

ТРИ банке, од 32 колико их послује у Србији, и даље загорчавају живот својим клијентима. Од 1.513 притужби на рад банака, које су грађани лане упутили Центру за заштиту корисника финансијских услуга при НБС, чак 608 односи се на три банке. Које, у Народној банци Србије неће да кажу. Али, оно што је јавни податак јесте да су лане новчано кажњене две банке: КБЦ и Алфа банка, због кршења одредби Закона о заштити корисника финансијских услуга.

Број притужби на рад банака готово се удвостручио за годину дана. У 2011. години у НБС је пристигло 855 притужби. Лане је овај број био готово дупло већи: чак 1.513. Оно што грађане мучи, међутим, није се променило. Стамбени кредити, у обе године, предњаче као основ приговора. Од 194 дошло се до броја од 428 притужби на банке по основу ових дугорочних зајмова.

– Корисници су се у 2011. највише жалили на промену висине каматних стопа, односно марже као једног од елемената који чине каматну стопу на стамбене кредите у отплати, које су у претходном периоду повећане – наводе у НБС. – Такође, жалили су се на необавештавање или непотпуно обавештавање о разлозима повећања каматних стопа.

ЖАЛЕ СЕ И НА ДРУГЕ КЛИЈЕНТИ финансијских институција жале се и на рад осигуравајућих и лизинг кућа, док је лане пристигла и једна притужба на рад друштва које управља приватним пензијским фондом. Када је реч о осигурању, најчешће се притужбе, а стигло их је 246, незнатно више него годину пре, односе на висину понуђене накнаде штете, као и на кашњење у исплати штете. Готово половина свих притужби на осигураваче пристигло је у области ауто-одговорности. Укупно је лане пристигло тачно 1.777 притужби на финансијске институције.

Крајем те године почела је примена закона који штити банкарске клијенте, управо у том делу: да спречи самовољу банака и бесправно подизање каматних стопа. Тако се очекивало да број притужби на банке у 2012. буде мањи. Међутим, пристигло их је више него двоструко више.

– Прошле године корисници су се најчешће Центру обраћали због неразумевања начина на који су поједине банке извршиле усклађивање одредаба већ закључених уговора, по којима обавезе доспевају после примене Закона о заштити корисника, то јест после 5. децембра 2011. – објашњавају у НБС.

Неке банке су искористиле “празан ход” од момента почетка примене овог закона до момента “усклађивања” са њим. И то тако што су клијентима уредно зарачунавале више каматне стопе, све док нису потписале анекс уговора којим су се обавезале да неће више поскупљивати кредите без основа и да ће поштовати првобитно склопљене уговоре. У том периоду клијенти су плаћали више камате, па се испоставило да је тај новац практично бачен. Јер, банке нису хтеле да им врате то што су преплатили.

Тако је лане велики број приговора био упућен Народној банци управо због немогућности повраћаја средстава по основу камате на кредите, обрачунате у том периоду “празног хода”.

Осим на обрачун и наплату камата на кредите, корисници се жале на банке и по другим основама. Лане је због свих кредита упућено укупно 925 приговора, док је по основу картица стигло 188 жалби. Међутим, прилично велики број притужби стигао је и на коришћење текућих рачуна. Најчешће због тога што банка клијенте не обавести о свим трошковима које коришћење ових рачуна подразумева. Тако има банака које зарачунавају редован месечни трошак чак и када нема никаквих прилива по рачуну, што многе клијенте “утера” у недозвољени минус, док неки добију и “пријаву” Кредитном бироу…

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!