Хроника

Ко је у влади Србије заштитник хрватских економских интереса у Србији?

Београд — Спајање трговинских ланаца Агрокора и Меркатора потенцијално доноси озбиљне проблеме привреди Србије што би требало да испита Комисија за заштиту конкуренције

То је оценила Унија Послодаваца Србије, наводећи да спајање та два трговинска ланца значи “преузимање битног дела ресурса од 7,5 милиона становника и малопродајно тржиште вредно око 3,5 милијарди евра на годишњем нивоу”.

Хрватски концерн Агрокор постао је крајем јуна 2014. већински власник словеначког малопродајног ланца Меркатор, куповином 53,12 одсто акција за 544 милиона евра. Комисија за заштиту конкуренције Србије одобрила је крајем 2013. ту куповину, али уз услов да Агрокор прода 21 продавницу Идеје у 15 места у Србији.

“Стварање трговачког ланца, који већ у старту заузима нешто мање од 30 одсто тржишног потенцијала, не може остати без утицаја на српски аграр”, сматра УПС и наглашава да је таква врста интеграције “увек пропраћена додатним притиском на добављаче и као прва последица може се очекивати захтев добављачима за додатних четири одсто бонитета, што значи 40 милиона евра мање код произвођача”.

УПС подсећа да је у Србији 40 до 50 одсто самосталних, породичних трговинских радњи које се све више снабдевају преко све јачих велетрговаца.

Оцене УПС су и да ће ће спајање Агрокора и Меркатора утицати на брзину и начин уласка страних трговачких ланаца у Србију.

По наводима УПС, Идеа и Меркатор су 2013. године укупно остварили нешто више од милијарду евра промета. Меркатор је био успешнији и остварио око пет милиона евра добити, а Идеа је имала губитак од око 20 милиона евра.

УПС подсећа и да је Идеа у последњих пет година имала око 100 милиона евра губитка, а “добар део је покривен изразитом профитабилношћу других Агрокорових компанија на територији Србије”.

УПС је подсетио да је Агрокор власнички повезан са Фрикомом и Дијамантом који у својим секторима имају доминантан положај у Србији и већ су били контролисани па и кажњавани због злоупотребе монополског положаја.

У влашништву Агрокора у Србији су и Дијамант Аграр, Мивела и Кикиндски млин.

 

Бета

 

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!