Србија

Ко крије истину о хеликоптеру?

Некадашњи челници Ратног ваздухопловства и Противваздушне одбране Војске Југославије, генерал пуковник Спасоје Смиљанић и његов заменик, бригадни генерал Срето Малиновић оцењују да је несхватљиво да ни Тужилаштво ни експертски тим још нису саопштили узроке хеликоптерске катастрофе када је погинуло седам људи.

Генерал Смиљанић истиче да је потпуно неодговорно што се Тужилаштво већ седам месеци не оглашава поводом пада војног хеликоптера, али да је много апсурдније што експертски тим још није завршио посао који је могао да буде готов за највише месец дана.

– Цела прича је накарадно постављена, па тако већ седам месеци очекујемо да се Тужилаштво огласи и да оцену одговорности за хеликоптерску катастрофу. На основу чега ће они дати своју оцену, ако испред себе немају елаборат експертске комисије која мора да да стручну оцену и процену, а затим и закључак шта су узроци и чија је одговорност за ову трагедију. Тек после тога је на реду суд да суди према закону и пресуди свакоме како је заслужио – каже генерал Смиљанић.

Питања без одговора

Ова несрећа се претворила у аферу пошто се и даље води расправа због чега је ова летелица, упркос сложеним метеоролошким условима требало да слети на цивилни аеродром, а не на писту ВМА или у базу одакле је и кренула – Војни аеродром Батајница, али и зашто уместо у Београд, није летела ка Крагујевцу, Нишу или Краљеву.

Према његовим речима потпуни је апсурд да експертској комисији треба пуних седам месеци да испита разлоге удеса.

– То је посао који се због смрти седморо људи морао завршити за највише месец дана. Кључно је питање због чега експертска комисија још не саопштава званичан закључак о узроцима и одговорности за хеликоптерску катастрофу – наглашава Смиљанић.

Где су разговори мобилним?

Генерал Срето Малиновић каже да га је непријатно изненадило “одсуство храбрости челних људи државе и ланца командовања војском да брзо предузму мере из своје надлежности, за шта су имали довољно чињеница које их обавезују на поступање”.

“То је сигурно уздрмало поверење припадника ваздухопловства и Војске Србије у своје претпостављене и створило им осећај незаштићености”, казао је Малиновић и упитао због чега се у обелодањеним документима, прилозима и транскриптима везаним за несрећу не налазе и транскрипти разговора мобилним телефонима између иницијатора, наредбодаваца и извршилаца лета за Рашку.

У интервјуу недељнику “Време”, његов заменик, генерал Малиновић сматра да чињеница да се истрага води већ седам месеци “наводи на сумњу у независност рада Тужилаштва”.

“То не само да јавност, нарочито стручну, наводи на сумњу у независност рада Тужилаштва, него код породица погинулих изазива огорченост, а људима из летачке професије обезвређује спремност на жртвовање у некој сличној или опаснијој ситуацији”, казао је Малиновић.

Да подсетимо, хеликоптер Војске Србије Ми-17 срушио се 13. марта нешто пре поноћи у ширем рејону аеродрома “Никола Тесла” у Сурчину, на повратку из Рашке одакле је превозио животно угрожену бебу из Новог Пазара.

У паду је погинула посада летелице, лекарски тим и беба стара пет дана.

Ђ. Баровић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!