Македонија

Коцијас и Димитров договорили ново име: Република Северна Македонија

РЕПУБЛИКА Северна Македонија је коначни предлог новог имена те бивше југословенске републике, о чему су сагласност постигли шефови дипломатија Грчке и Македоније, Никос Коцијас и Никола Димитров, објавио је портал Телма, позивајући се на дипломатске изворе.

Договореним именом двојице министара требало би да буде стављена тачка на овај 27 година дуг грчко-македонски спор.

Очекује се, како се наводи, да споразум у 11 тачака сутра верификују премијери Грчке и Македоније, Алексис Ципрас и Зоран Заев, најпре у телефонском разговору, што би био увод за њихов сусрет у Преспи, где би споразум био озваничен.

Позивајући се такође на незваничне изворе, Телма пише да ће Македонија у јуну добити датум за почетак преговора о прикључењу ЕУ, са или без коначног споразума са Грчком.

Македонија ће, наводи се, отворити преговоре и без договора с Грчком под условом да се дијалог о имену оконча до децембра, с тим што би у септембру или октобру, према Телми, највероватније 8. септембра, био одржан референдум на којем би се и грађани изјаснили о новом имену.

Опозициона конзервативна грчка странка Нова демократија позвала је данас Ципраса да не пристане да Македонија добије унапред „зелено светло“ за отварање преговора са ЕУ и прикључење NATO.

„Незамисливо је да Грчка, после успешних преговора, унапред положи оружје“, рекла је портпарол Нове демократије Мариа Спираки.

Иначе, план примене коначног споразума у 11 тачака о новом имену је да Заев документ достави званично најпре парламенту на изгласавање, за шта је потребна квалификована већина.

Након што споразум добије „зелено светло“ у македонском парламенту, Грчка ће обавестити NATO писмом да одобрава улазак Македоније у Алијансу, али под условом да се спроведу и уставне промене.

Следећи корак ће бити 28. и 29. јуна, на самиту ЕУ, када ће Македонија добити датум за почетак преговора са ЕУ, а затим 11. и 12. јула и званични позив да се прикључи NATO, на самиту Алијансе у Бриселу.

Потом би, како се наводи, у Македонији у септембру био организован референдум, уставне промене за шта ће у Собрању бити потребна двотрећинска већина.

Након тога, споразум о имену би требало да буде достављен грчком парламенту на ратификацију.

У међувремену, обе стране формално се уздржавају од коментарисања корака и договореног оквира између Коциаса и Димитрова.

Портпарол грчке владе Димитрис Занакопулос је у интервјуу за ЕРТ рекао да су разговори са шефовима дипломатије били затворени за јавност.

„Можемо рећи да смо у завршној фази, али нико не може да предвиди исход у оваквим сложеним преговорима, иако још увек сам велики оптимиста и очекујем наредне кораке“, рекао Занакопулос.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!