Друштво

Колико су плаћене жене у Србији?

У Србији постоји родна неравноправност, која је посебно видљива у области исплате зарада, јер су жене често мање плаћене од мушкараца за исте послове

У Србији постоје и други видови дискриминације жена на послу и у породици, рекла је потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић.

Михајловићева је најавила да ће се тиме посебно бавити Координационо тело владе за родну равноправност, које је влада јуче основала и налазиће се при Министарству грађевине, а она је именована за председавајућу тог тела.

Отварајући тродневну конференцију “Женска платформа за развој Србије – Палић 2014”, у организацији Фондације Фридрих Еберт, Михајловићева је рекла да ће задатак Координационог тела бити да координира радом свих министарстава која се у било ком делу баве родном равноправношћу, да се повеже с парламентом и цивилним сектором.

Координационо тело покушаће да подигне родну равнопраност на виши ниво него што је то данас, најавила је она.

“Ни у једној земљи није добро када говоримо о родној равноправности, негде је боље, негде је лошије. Код нас делови где је то добро су, рецимо, Парламент, где 30 одсто жена учествује у његовом раду”, казала је потпредседница владе.

Потпредседница Скупштине Србије Гордана Чомић рекла је да без равноправности полова не може бити развоја Србије.

На скупу учествују и председница Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт, координаторка пројекта у име Фондације Фридрих Еберт Ана Михајловић, стална координаторка УН и представница УНДП-а за Србију Ирена Војачкова Солорано.

Конференција има за циљ да понуди сценарио развоја Србије који би у потпуности био заснован на принципима родне равноправности у свим пољима друштвеног живота. Трећа женска конференција се одржава како би се отворио дијалог о кључним темама од значаја за развој Србије, као и да би се дефинисали циљеви за које ће се жене залагати у периоду од 2014. до 2020. године.

Конференција “Женска платформа за развој Србије – Палић 2014” окупила је више од стотину ангажованих жена на јавним пословима из различитих институција, парламента, академске заједнице, цивилног друштва, приватног сектора, политичких партија, синдиката, медија, уметности и културе, како би се изградила широка коалиција жена и дефинисала платформа заједничког деловања.

Циљ конференције је да се заједничким радом формулише Платформа која ће произлазити из објективног приказа стања и уједно понудити сценарио развоја Србије који би у потпуности био заснован на принципима родне равноправности у свим пољима друштвеног живота.

Теме које ће бити обухваћене конференцијом су: владавина права, политичка партиципација, људска сигурност и елиминисање насиља над женама, запошљавање и предузетништво, пољопривреда и рурални развој, брига о животној средини, образовање, социјална политика, синдикално организовање жена, социјална политика, пореска политика и буџет, образовање, здравље и спорт, медији и култура, жене и нове технологије.

Конференција се одржава, као и претходне две, у специфичном моменту у развоју Србије, са основном идејом да помогне да жене, женска енергија и потребе жена постану видљиве и утицајне у јавном простору Србије.

И овога пута, конференција следи логику међусекторског повезивања, стварања широке коалиције веома различитих жена (лидерки, јавних личности, политичарки, научница, активисткиња, уметница …), које окупљене на једном месту желе да пошаљу јасну поруку да је родна равноправност предуслов развоја Србије.

Скуп се одржава уз подршку Фондације Фридрих Еберт у Србији, а у сарадњи с већом групом жена из различитих сектора које су учествале у њеном осмишљавању.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!