Економија

Корисници фискалних каса следеће године имају додатне трошкове

СВИ корисници фискалних каса ће током следеће године имати додатни трошак, због увођења новог система директне контроле. Већина ће морати да плати само 4.000 динара, колико кошта адаптер, који омогућава директан увид у издавање рачуна, док ће остали морати да издвоје много више новца. Најгоре ће проћи они са застарелим касама, који ће морати да пазаре нове, по цени од 250 до 1.000 евра. Додатни издатак су и рачунар и штампач, који су неопходни за употребу онлајн система. Нова фискализација ће практично омогућити да, чим продавац муштерији наплати производ или услугу, рачун аутоматски добија и Пореска управа.

Док корисници око 230.000 фискалних каса, рачунају на додатни издатак, Пореска управа од увођења новог система фискализације очекује бољу наплату пореза и повећање прихода од више стотина милиона евра, с обзиром на то да је тренутно проценат неиздавања фискалних рачуна висок, мало изнад 40 одсто.

– Око 60 одсто постојећих фискалних каса је, према мишљењу техничке струке, могуће прилагодити новом систему уз адаптер од 4.000 динара, док је трећина фискалних каса технолошки застарела и оне морају да се замене новим касама или новим системом – речено је „Новостима“ у Пореској управи Србије.

ХРВАТСКИ МОДЕЛ НИКОЛА Алтипармаков истиче да су искуства из Хрватске о увођењу онлајн контроле фискалних каса, која су се појавила у јавности – преувеличана и нетачно пренета, као и да не постоје званични материјали које би стручна јавност могла да анализира. У Пореској управи на то одговарају да је модел који има Хрватска „само иницијалан“. – Извршили смо анализе, свесни смо његових недостатака и исправићемо их – наводе у Управи. – Пореска управа неће правити копију хрватског модела. Према подацима пореске адеминистрације у Хрватској, а они су онлајн контролу увели само код угоститељских објеката, буџетски приходи су увећани за 40 одсто.
– Према нашим проценама, више од половине обвезника који имају обавезу издавања фискалних рачуна већ поседује рачунар, основно средство за онлајн систем.

У Пореској управи Србије истичу да се очекује да софтвер потребан за нову онлајн контролу може с временом да постане бесплатан.

– Распон цена фискалних каса је од 250 до 1.000 евра, а за употребу онлајн система потребан је рачунар и штампач са просечном конфигурацијом, што на тржишту, када је ново и у гаранцији, кошта до 35.000 динара – истичу у Пореској управи.

И док се Пореска управа припрема за обједињену наплату пореза и онлајн контролу фискалних каса, Никола Алтипармаков, члан Фискалног савета Србије, изражава бојазан да ће нова фискализација бити само непотребан трошак.

– То је веома озбиљна тема и пре него што се том решењу приступи, неопходна је дискусија у оквиру стручне јавности – каже Алтипармаков за „Новости“.

– С једне стране, имамо најаве великих онлајн очитавања и великих додатних прихода по основу тога, а истовремено пада пореска дисциплина у овој години. Према последњим подацима, Пореска управа није наплатила око 30 милијарди динара пореских прихода које је требало да наплати само да је задржан ниво из 2012. године.

У Пореској управи кажу да су спремни да учествују у свакој стручној дебати коју покрене Фискални савет или нека друга институција.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!