Хроника

Лопови вребају и банковне рачуне

ФАЛСИФИКОВАНА судска пресуда била је недавно довољна групи превараната да са рачуна Агенције за контролу летења украду 57 милиона динара и да исту ствар замало изведу са рачунима „Теленора“ и „С лизинга“. Ако тако нешто може да се догоди озбиљним предузећима, не изненађује што су се многи грађани запитали „колико су безбедни њихови рачуни у банкама“.

Иако се крађа новца са рачуна обично везује за високотехнолошки криминал, у овом случају преваранти су се ослонили на „класична“ средства – направили су фалсификовану судску пресуду за принудну наплату. Лажни документ су потом једноставно послали на извршење посебном одељењу Народне банке у Крагујевцу, које је по налогу скинуло новац „дужнику“.

Упркос оваквим примерима, банке тврде да су рачуни њихових клијената „сигурни и вишеструко заштићени“. У готово свим банкама кажу да примењују најсавременије безбедносне системе, како би могућност неовлашћеног упада у систем био сведен на мимимум. Које системе конкретно користе, и на који начин штите своје клијенте, банкари не желе да открију. ИТ заштита коју примењује конкретна банка представља непознаницу чак и за већину службеника саме банке.

Иако се дешавало да „хакери“ упадну у систем и тако угрозе сигурност података, као што је био случај крајем 2011. године када је због тога угашено неколико хиљада „виза“ картица у региону, много чешће су на мети појединачни клијенти. Различитим методама преваре, криминалци долазе до података са картица који се затим користе за подизање новца или куповину, најчешће у другим земљама.

 

ПОСЕБНИ ЧИТАЧИ КРИМИНАЛЦИ некада заштићене податке са картица „скидају“ користећи „скимере“ – посебне читаче који се релативно лако могу набавити. Они се постављају на банкомате, или их продавци или конобари користе да кришом провуку картицу док муштерија не обрађа пажњу. Зато је важно да се картице никада не испуштају из вида.

 

У последњих седам година у Србији је забележено око 4.000 кривичних дела везаних за злоупотребу платних картица. Кривичне пријаве су поднете против 1.331 починиоца, а ухапшено је њих 34.

– Један од најпопуларнијих начина да се дође до података са картица је „фишинг“ – објашњавају у полицији. – То је интернет-

-превара у којој преварант шаље електронско писмо у име банке у којој потенцијална жртва има рачун. У писму стоји „да банка ради на побољшању безбедносних процедура и да је потребно да клијент прати хиперлинк који је добио у мејлу“. Линк га потом води на “клонирану” страницу банке где од њега траже да унесе своје податке укључујучи и пин код.

Преваранти, указују у полицији, често користе и такозвани „фарминг“. Тада се направи веб-страница, идентична неком сајту за продају и понуди се производ по, изузетно ниској цени. Жртве им тада дају податке о својим картицама, верујући да заправо купују тај производ.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!