Друштво

Министри заташкивали истину о продаји канцерогеног меса

Министарство пољопривреде незаконито је сменило републичког ветеринарског инспектора, чије је име познато „Политици”, са места шефа одсека за Јабланички округ након што је, како наводи Саша Јанковић, заштитник грађана, пријавио многобројне неправилности и незаконитости у раду својих колега и произвођача меса. Једна од тих незаконитости је и то што је, како тај инспектор тврди за „Политику”, тридесет одсто узорака хране животињског порекла из свих крајева Србије, како су показале анализе у продавницама из Јабланичког округа, садржавало повишен ниво опасне хемијске супстанце, додаване да би се привидно повећала тежина меса. Министарство није повукло те производе из радњи. Штавише, тврди тај инспектор, од јула 2009. до августа 2011. године, изузев у Јабланичком округу, у продавницама по Србији није било редовне и систематске контроле хране животињског порекла.

– У узорцима смо нашли полифосфат, који се додаје месу да веже воду па се чини да је намирница тежа него што јесте. Нисам стручњак али, колико знам, та супстанца је опасна по човека. Осим полифосфата, у узроцима смо открили и боју Е120, која такође није на списку дозвољених супстанци. О томе сам обавестио помоћника директора Управе за ветерину, шефа одсека за намирнице Управе за ветерину и начелницу Републичке ветеринарске инспекције. Дао сам налог шефовима инспекције у осталим окрузима да се спорни производи повуку. Али, ни то се није десило – каже тај инспектор.

Произвођачи спорних намирница, међу којима су и неки од најпознатијих из Србије, оспоравали су те налазе, објашњава саговорник „Политике”. Због тога је наручио чак пет суперанализа, које су све одреда потврдиле првобитне резултате тестова.

На зид је, како тврди, налетео и када је 2009. године пријавио колеге да су наплаћивале и осам пута веће таксе власницима животиња које су прегледали. Буџету су прослеђивали своту коју је прописивао закон, а разлику су задржавали. Али, наводи он, тадашњи шеф му је рекао: „Пошто се већ не буне, нека сељаци плаћају”, пише у извештају заштитника грађана, који се позива на сведочење тог инспектора.

Пријаву је, у априлу 2011. године, поднео и против нелегалне кланице у Лесковцу, чији је власник током контроле затворио инспекторе у расхладној комори, претећи им да ће изгубити посао и да ће се с њима обрачунати. Том газди је забрањено да у промет стави готово пет хиљада пилећих трупова и органа који нису прошли преглед. Али, други инспектор је отпечатио комору у којој се сумњиви контингент меса налазио. Потом је нашег саговорника, како тврди, позвао директор Управе за ветерину и наредио му да се пилетина пусти у промет јер ће, у противном, последице по њега бити тешке.

После тога је, у јуну 2011. године, ражалован и постављен на позицију обичног инспектора. Жалбена комисија Владе Србије два пута је враћала инспектора на радно место шефа одсека, последњи пут крајем 2011. године, али министарство није поступило по тим решењима. Није му помогло ни то што је о својим налазима, који обухватају, како каже, разне незаконитости у производњи и контроли меса, обавештавао све министре пољопривреде од 2009. године наовамо – Сашу Драгина, Душана Петровића и Горана Кнежевића. Пошто су му крајем 2011. године колеге долазиле у кућу и претиле његовој породици, он је прошлог априла, како наводи Саша Јанковић у свом извештају, од Агенције за борбу против корупције добио статус заштићеног узбуњивача.

Да су поступци министарства према њему били противзаконити, осим владине жалбене комисије сада је, после своје истраге, потврдио и заштитник грађана.

– Министарство пољопривреде није поступало по дописима тог инспектора и предузимало мере из своје надлежности. Акти министарства и понашање руководилаца представљају одмазду за указивање на незаконитости, на штету јавног интереса и права грађана. Ове неправилности и незаконитости министарства толико су озбиљне да сам одлучио да о њима обавестим и ресорни одбор Народне скупштине, владу и јавност. Пријаве које је инспектор до сада упућивао проследио сам врху полиције – каже Јанковић.

——————————————————————-

Министарство одбијало надлежност за контроле

Надлежност за контролу хране животињског порекла у малопродајним објектима ветеринарској инспекцији је додељена Законом о безбедности хране, усвојеним у јулу 2009. године. Ипак, наводи саговорник „Политике”, министарство је одбијало да се тиме бави све до августа 2011. године. У међувремену, само је он, како тврди, на своју руку радио анализе у Јабланичком округу, за који је био задужен.

В. Вукасовић

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!