Србија

Нација мања за трећину

У Србији се не рађа довољно деце ни за просту репродукцију. Број старијих од 65 биће трипут већи, а оних од 80 ће се утростручити. Намерних абортуса дупло више од порођаја

ДЕМОГРАФСКА слика у Србији делује прилично суморно, и без наде да се у будућности поправи! Ниво рађања је за чак 32 одсто мањи од потреба просте репродукције становништва, а просечна стопа пала је испод европске.

– Још током осамдесетих забележен је тренд благог пораста броја жена које нису родиле ниједно дете у оптималном добу између 20 и 35 година. Током деведесетих, он је интензивиран – каже Мирјана Рашић, директор Института друштвених наука.

Скоро 75 одсто девојака између 20 и 24 године нема децу. Нема их ни близу 44 одсто оних између 25 и 29 година, као ни 21,8 одсто између 30 и 34. Истовремено, у централној Србији број намерних абортуса двоструко је већи од броја живорођене деце, а у Војводини за половину. Око 90 одсто жена које намерно прекидају трудноћу старо је између 20 и 40 година. Више од 90 одсто их је удато, а готово 80 одсто већ има једно или двоје деце. Скоро четвртина укупног броја жена у централној Србији и петина у Војводини имала је четири или више намерних абортуса!

Стопа прекида трудноће у нашој земљи међу највишима је у Европи, говоре последња истраживања Института друштвених наука и Института за здравствену заштиту мајке и детета “Др Вукан Чупић”.

СРБИЈА НА ЗАЧЕЉУ ПОСЛЕ Србије, најнижи ниво рађања имају земље које је тешко погодила рецесија: Португалија, Грчка и Италија (30 одсто испод потреба просте замене генерација), док највиши имају Ирска, Француска и земље северне Европе (10 одсто испод просте репродукције).

На све ово треба додати и да је удео старог становништва у нашој укупној популацији већи од 17 одсто, да је 2010. била 19. година заредом откако се бележи негативан природни прираштај и да данас спадамо у демографски најстарије нације у Европи, с просечном старошћу становништва од 40 година.

Да би се зауставио овај тренд, 2008. је усвојена национална Стратегија подстицања рађања. Она, међутим, до данас није заживела.

– Стратегија је и даље због недостатка пара замрзнута. Мере су погађале циљ, али само за једну од њих – једнократну исплату родитељског додатка за свако дете – било је потребно од четири до осам милијарди динара – каже Предраг Петровић из Министарства рада и социјалне политике.

Он додаје да ће “одмрзавањем” Стратегије морати да се позабави нова влада, јер, у супротном, Србија ни за две деценије неће моћи да заустави 50-годишњи пад наталитета. Да бисмо се вратили на нулу и да би свака нова генерација имала макар исти број људи колико и постојећа, потребно је да свака жена роди најмање два детета!

Уз све то, процене Центра за демографска истраживања говоре да ће се очекивано трајање живота у 21. веку продужавати.

– Сада нам је очекивано трајање живота за жене 77 година, а за мушкарце 71. До краја века жене ће сигурно прећи 80, а мушкарци 75 – каже Иван Маринковић из Центра.

Тако ће се број старијих од 65 година повећати за трећину, а број старијих од 80 година ће се утростручити. Почетак друге половине овог века Србија ће дочекати као прилично стара нација, а старији од 65 надмашиће популацију млађу од 15.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!