Економија

НБС: Све више проблематичних кредита

БЕОГРАД – Укупни проблематични кредити банкарског сектора у Србији, односно кредити са кашњењем у отплати дужим од 90 дана (НПЛ), на крају првог тромесечја 2012. износили су 387,5 милијарди динара и чинили 20,4 одсто укупно одобрених кредита, објавила је Народна банка Србије (НБС).

Апсолутно и релативно повећање проблематичних кредита је настављено током првог квартала, и то за 44,9 милијарди динара, што је за резултат имало повећање нивоа показатеља проблематичних кредита за 1,4 процентна поена у поређењу са крајем претходног тромесечја.

Укупни проблематични кредити привреди, искључујући јавна предузећа, на крају првог тромесечја износили су 231,1 милијарди динара. У односу на претходно тромесечје проблематични кредити привреди су повећани за 8,7 милијарди.

Њихово учешће у укупно одобреним кредитима у тој категорији износи 24,3 одсто, смањење од 0,3 процентна поена.

У посматраном периоду, највеће апсолутно повећање проблематичних кредита су остварили грађевинарство и прерађивачка индустрија.

Релативно смањење проблематичних кредита забележено је код трговине, образовања и пословања некретнинама.

Највеће учешће најлошијих кредита забележили су пословање некретнинама са 37 одсто, грађевинарство – 32,4 одсто и пољопривреда са 29,7 одсто.

Укупан износ проблематичних кредита физичких лица на крају првог тромесечја 2012. износио је 62,2 милијарде динара.

У односу на претходно тромесечје проблематични кредити физичким лицима су повећани за 8,7 милијарди динара.

Учешће проблематичних у укупно одобреним кредитима физичким лицима износило је 9,9 одсто на крају првог тромесечја 2012.

Све врсте кредита физичким лицима имају повећање учешћа проблематичних кредита.Најзначајније повећање учешћа кредита са доцњом преко 90 дана регистровано је код потрошачких кредита.Од марта 2012. у извештавање је укључена и категорија кредити за куповину аутомобила, која је раније била укључена у потрошачке кредите. Показатељ лоших кредита за куповину аутомобила је 3,3 одсто.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!