Економија

Ускоро нова поскупљења хране

Сухомеснати производи поскупеће од пет до 10 процената, брашно и тестенине од четри до 30 одсто, млеко и млечни производи од два до пет одсто, слаткиши од пет до 25 одсто… Трговци најавили поскупљење кућне хемије до 12 одсто

ПОСЛЕДЊИХ дана јула и почетком августа у трговинама у Србији поскупеће неке врсте сухомеснатих производа, брашна, млека и млечних производа, слаткиша, алкохолних и безалкохолних пића…, рекли су трговци за Тањуг. На зеленим пијацама, међутим, због све богатије понуде сезонског воћа и поврћа, цене су знатно ниже.

Сухомеснати производи поскупеће од пет до 10 процената, брашно и тестенине од четри до 30 одсто, млеко и млечни производи од два до пет одсто, слаткиши од пет до 25 одсто, алкохолна пића до 12 процената. У појединим трговинама поскупеће и пасуљ за 20 процената, месне и рибље конзреве од седам до 19 одсто, смрзнуто воће и поврће од пет до седам одсто.

Трговци су за август најавили поскупљење кућне хемије, козметике од пет до 12 одсто, а у наредном месецу произвођачи цигарета, који то нису учинили у јулу, подићи ће цене између 10 и 20 динара по паклици.

Компаније које су се одлучиле да повећају цене својих производа то правдају поскупљењем сировина и нестабилним курсом који је средином недеље достигао 118,68 динара за евро, а производајчи цигарета и повећањем акцизе.

Упрскос тренду смањивања цена сезонског воћа и поврћа, оне бележе раст у неким местима која су теже погођена сушом. Стручњаци процењују да ће цене основних животних намирница у наредном периоду расти јер је суша преполовила биљну производњу.

Стандардна потрошачка корпа не може да задовољи потребе просечне породице у Србији, а ситуација се може побољшати само повећањем привредне активности, запослености и просечних зарада.

Према анализи доскорашњег Министарства пољопривреде и трговине, просечна потрошачка корпа у мају износила је готово 58.000 динара (57.920,59 динара) и вредела је 1,43 просечних зарада од 40.442 динара. За покриће минималне корпе требало је издвојити 0,76 просечне зараде или 30.580,66 динара.

Председница Центра за заштиту потрошаца Србије (ЦЕПС) Вера Вида напоменула је раније за Тањуг да се у потрошачкој корпи више од 40 одсто троши на храну и да веома мало новца остаје за остале потребе – одећу, обућу, средства за личну хигијену, комуналије, књиге, позоришта, биоскоп и слично.

“Захваљујући лету и доброј понуди не тако скупог поврћа, потрошачи могу некако да изгурају до јесени. чека нас много врућа јесен од лета јер обећавају поскупљење струје, па ћемо имати и ‘струјни удар’ на новчанике” пошто ће оно да подигне нови талас поскупљења,” мишљења је Вида.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!