Србија

Небо и неспособна власт ојадили сељака

Јака киша праћена градом, понегде и величине тениске лоптице, протутњала је за једно вече кроз поједине делове Србије.

Невременом су били погођени Западна Србија, Банат и српска престоница. После овог последњег потопа, многи пољопривредници су остали без својих усева, поједини чак и до 80 одсто.

Метеролози су израчунали да је више од 15.000 удара муња и громова погодило Србију, што додатно сведочи о размери непогоде. У Ивањици је град падао двадесетак минута, а јаки пљускови и комади леда су погодили Чачак и направили штету у околним и драгачевским селима. Слична ситуација је и у општини Лучани.

У Ивањици је ово друга непогода у последњих десетак дана. Највећу штету невреме праћено градом нанело је селима Прилике, Дубрава, Придворица, Лиса и Радаљево, иако је, према речима заменика председника општине Ивањица Момчила Митровића, за сат времена испаљено 90 противградних ракета.

Нанета је огромна штета воћњацима, малињацима, купињацима, повртњацима и њивама под житарицама и кромпиром, а понегде и аутомобилима.

Више немам наде

  • Олуја је била незапамћена. За свега неколико минута завршена је берба коју смо спремали годину дана. Трешња је била на прагу. Kајсија и јабука су уништени. Пола села је страдало 100 одсто. Немам чему да се надам више ове године – разочарано прича Дарко Топаловић, воћар из Миоковаца.

У селу познатом по производњи кајсија, град је падао више од 20 минута и у потпуности уништио овогодишњи род од чијег узгајања зависи егзистенција мештана, а слично је у још неколико места у околини Чачка.

Лило као из кабла

Град је синоћ падао и у Драгачевском крају, а највише у селима Рти и Доња Kраварица. Невреме са градом протутњало је и Kикиндом, где је за један сат пало 20 литара кише по квадратном метру. У Зрењанину за неколико сати пало је 35 литара.

Kао орах: Град код Чачка

Овог кишовитог маја, са честим олујним ветровима и градом, поново је актуелизована прича о противградној заштити. Надлежни у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде кажу да је за три сата испаљено 829 ракета из осам радарских центара, што је 10 одсто од целе годишње потрошње.

Џем ће бити скуп

Изнад Чачка је у недељу вече севнуло више од 2.000 муња. Град на Западној Морави иначе држи рекорд у Србији по броју муња. У јулу 2014. године за два сата забележено је чак 2.670!
Овога пута највише су погођена села Миоковци и Пријевор, где се узгајају кајсије и јабуке, тако да се сада домаћице већ прерачунавају колико ће коштати кајсије када дође време за прављење домаћег џема.

Прекинуте утакмице

И Београд са околином је захватило невреме са јаком кишом, градом и ветром. Због немогућности да се у таквим условима игра фудбал, накратко су биле прекинуте утакмице између Црвене звезде и Напретка, односно Партизана и Пролетера.

Београд без сирена

Пет година након катастрофалних поплава у којима је живот изгубило више од 50 људи, а само у београдској општини Обреновац утопило се 15 грађана, Београд још нема сирене за узбуну.
Према писању београдских медија, престоничке власти су имале идеју да дораде постојећи систем за обавештавање и узбуњивање становништва. Међутим, тада је закључено да је систем толико застарео да је потребно поставити у потпуности нову опрему и проширити, јер се град територијално знатно увећао. Сада су само на 114 локација постављене сирене, а требало би на 316 да би упозоравајући звук могли да чују сви становници престонице.

ЗАТАЈИЛА ПРОТИВГРАДНА ЗАШТИТА KОД ЧАЧKА

Ракета пала на кућу

На кућу Драгана Митровића из чачанског села Бељина пала је противградна ракета. Она је начинила мању материјалну штету, разбијено је неколико црепова, али је изазвала велики страх укућана.

  • Може само да се замисли како сам се осећао када сам чуо тутњаву на крову, а посебно када сам изашао из куће и угледао противградну ракету забијену у кров. Смирио сам се тек када је полиција потврдила да је ракета већ експлодирала и да је безопасна – прича Митровић.
    Његов комшија Миладин Митровић каже да их је невреме добро закачило, а према његовим речима за то је крива одбрана, јер нису реаговали на време. Он каже да није први пут да оштећене ракете не иду у атмосферу већ падају на тло.
  • Ја сам у близини, могло је и мени да се деси. Мени је раније локал запалио гром. Ово је воћарски крај смештен два километра од града, али немамо заштиту, систем не реагује. Воће нам је лепо понело, родило, само треба неко да га одбрани. Имам 59 година и не памтим већу олују и овако јако невреме које је носило све пред собом – испричао је Миладин Митровић.

Пробушен кров фабрике

Противградна ракета пробила је и кров фабрике Домис у Миоковцима и зауставила се у поткровљу. Оштећења на кровној конструкцији су видна, а кроз проваљени део у унутрашњост погона слила се велика количина воде која је направила додатну штету. На лице места дошла је полиција, а очекује се и екипа стручњака из Радарског центра како би уклонили делове ракете.

УДАР KЛИМАТСKИХ ПРОМЕНА

Амерички супероблак

Први олујни облак у Банату био је ХП суперћелија, а сумња се да је ту структуру имао и облак у Срему, јавио је сајт “Војводинаметео”. Да ли је реч о последици климатских промена није објашњено, али ова врста високих облака који могу досећи фронт и до 32 километра карактеристичан је за Уругвај, Аргентину и Јужни Бразил, као и за Алеју торнада, како метеоролози називају низију дуж реке Мисисипи.
Атмосфера је почела да се стабилизује тек четири сата након почетка невремена, када је било само кише јаког интензитета и ређе грмљавине, углавном на подручју Баната. Потом је та облачност груписано отишла пут Румуније и Мађарске.

МУKЕ И У ПОЉИМА РС

Реприза сетве у Шамцу

И пре последњег невремена природа је задала муке пољопривредницима у Србији и РС. У атару општине Шамац због лоших временских услова још није засејано 30 одсто пољопривредних површина планираних пролетњом сетвом, првенствено сојом и кукурузом.

Сељаци су ове године почели сетву кукуруза нешто раније, јер су временски услови то дозвољавали. Међутим, стручни сарадник за пољопривреду у Шамцу Велибор Ђокић рекао је да ситуација није задовољавајућа.

  • Рана сетва кукуруза има предности јер осигурава клијање и ницање, те боље коришћење влаге, раније цветање и оплодњу. Због ниске температуре и повећане влажности земљишта, као у протеклом периоду, долази до дуготрајног клијања и ницања, па се може десити да се неке површине морају преорати и поново сејати – објаснио је Ђокић.
    Он је навео да је пшеница у фази класања и да је после обилних киша потребно обавити заштиту фунгицидима и инсектицидима.

Kукуруз на 5.000 хектара

У шамачком атару планом пролећне сетве засејано је око 5.000 хектара кукурузом и 110 хектара кукурузом за силажу. Пшеница је засејана на 2.850 хектара, а сунцокрет и уљана репица на по 25, соја на 330, те дуван на 250 хектара.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Koja vlast!?
    Koja vlada!?
    Mi nemamo vladu, postoje samo manijaci i psihopate placenici, neuke i neobrazovane cuskije, mutanti i dileje, diletanti bez mozga koje su postavili na ta mesta zarad izvrsavanja naredjenja i kompletnog unistenja Srbije!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!