Хелм

Немачки медији: Сорош и његови противници на Балкану

Џорџ Сорош је хтео више од друштвених промена на Балкану, али мрежа коју је изградио сада је под све већим притиском.

Можда посебно у Македонији. О томе за лист “Noje cirher cajtung“ пише новинар Андреас Ернст, а преноси Дојче веле.

“У време када Македонија једва да је имала пријатеља, Сорош је помогао“, преноси речи Владимира Милчина Ноје цирхер цајтунг: “Милчин је Сорошевац пар екселанс. Рођен 1947. године, он је један од оснивача Сорошеве Фондације за отворено друштво на Балкану. Двадесет пет година био је на челу њеног македонског огранка. Паралелно је био и професор драматургије на универзитету ’Ћирило и Методије’ у Скопљу. ’Данас сам омиљена мета напада анти-Сорошеве кампање’, каже Милчин. (…) Националисти га већ годинама оптужују да је био доушник југословенске тајне службе.“

Почетком деведесетих, подсећа швајцарски лист, од Сорошевих програма почеле су да се оснивају многе невладине организације, које су радиле на јачању цивилног друштва. Данас их је активно још око тридесетак:

“Никада није била тајна да су чланови тих организација били против ауторитарног система Груевског, који је десет година контролисао земљу. Милчин сматра да те организације стоје испред последњих оазе слободе: ’Оне су те које власти позивају на одговорност’.“

Али да ли су те невладине организације и део друштвених промена? Да ли су оне део грађанског покрета, као што тврде? Милчин за “Noje cirher cajtung“ каже да су “многи способни активисти у последњих петнаест година напустили земљу. ’Они су у Канади, Аустрији или Немачкој.’ Са њима су нестале и компетенције стечене у ’Сорошевом систему’: менаџерске, језичке, преговарачке. На крају крајева Централноевропски, Сорошев универзитет у Будимпешти, за многе је био одскочна даска за каријеру у међународним организацијама, трустовима мозгова или на академијама. Други су ушли у политику у својим земљама. И македонски председник Иванов, данас заклети противник Сорошеваца, прошао је кроз тај систем.“

Интернационала Сорошевих противника

Али пословну перспективу није отворио само ангажман у Сорошевим институцијама“, пише даље швајцарски дневник: “Каријеру је данас могуће направити и борбом против Сороша.

Цветин Ћилиманов, 40-годишњи македонски новинар и преводилац, на челу је покрета ’Стоп операцијама Сороша’, који се уз подршку владе бори против ’левичарске окупације’. Ћилиманов долази из антикомунистичке скопске фамилије и за себе каже да је конзервативан, али не и националиста.“

“Пре него што је 2012. године почео да ради за државну новинску агенцију као дописник из Вашингтона, био је саветник председника Иванова. У САД је ступио у контакт са конзервативном фондацијом ’Херитејџ’, десничарско-конзервативним члановима Конгреса и другим Сорошевим противницима. ’Као што постоји мрежа Сорошеваца, тако данас постоји и Интернационала његових непријатеља’,“ закључује Ћилиманов за швајцарски лист “Ноје цирхер цајтунг“

Дојче веле

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!