Србија

НЕМАЧКИ МЕДИЈИ: Србију чека велика радничка побуна обесправљених радника!

„Протести, штрајкови, блокаде и заузимање просторија и хала – српски радници се боре против свог лошег положаја“ – то је тема о којој пише немачки магазин Перспективе онлајн.

„Година 2017. је у Србији пре свега била година штрајкова и протеста. У априлу су одржане највеће демонстрације откако је почео нови миленијум. После избора неолибералног и националистички настројеног Александра Вучића за председника, данима су хиљаде људи биле на улицама. Протести су почели спонтано у Београду и за најкраће време су захватили 18 других градова […]

Велики део демонстраната су чинили градска младеж и студенти, али су у протестима учествовали и полицајци и војници. Националисти и фашисти су повремено покушавали да предводе протесте, али у томе би их на крају спречавао остатак демонстраната који нису дозволили да их неко политички инструментализује.“

„Српски радници у индустрији су исто тако ове године више пута штрајковали – највећу пажњу је изазвао штрајк Фијатових радника. Још у фебруару је половина радника једног произвођача делова обуставила рад и тражила веће плате. После пет дана штрајка, радници су успели са својим захтевима. У јуну је почело да штрајкује 2.000 радника погона Фијат-Крајслер […] Руководство је одбило да преговара са штрајкачима а штрајк је после две недеље прекинут под притиском синдиката. Фијат-Крајслер одиграо је на већ проверену карту конкурентских локација запретивши да ће, ако се штрајк настави, преместити производњу у иностранство. А влада, која има власништво над 33 одсто фабрике, послужила се националистичком пропагандом, апелујући на раднике да воде рачуна о добробити Србије. Лично председница владе је обишла место отпора и оптужила раднике да наносе штету читавој српској привреди…“

После информација о штрајковима у Горењу и Гоши, у тексту се закључује: „Упада у очи да се штрајкује у страним концернима који су се због малих плата и малог пореза као и због мањкавих права радника одлучили за производњу у Србији. Пример Гоше показује и колико је очајна ситуација радника који су због тога практично повели класну борбу. Из тог разлога може да се претпостави да ће у Србији и другим балканским земљама класне борбе да узму маха“, пише Перспективе онлајн.

Курир.рс, Дојче веле

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!