Економија

Непознати цена и модел приватизације ПКБ-а

Продаја капитала, продаја имовине, стратешко партнерство или комбинација наведених модела. То су могући модели продаје ПКБ-а. У Министарству привреде кажу да ће током пролећа бити објављен и финални конкурс за приватизацију, када ће се коначно и знати модел.

За економисте је добар сигнал што су у конкуренцији за приватизацију ПКБ-а и домаће комапније

“Радује ме чињеница да су домаћи инвеститори спремни и све више финансијски јаки да учествују на великим тендерима”, рекао је Александар Влаховић у Новом дану.

Међу њима ће бити и двојица великих земљопоседника, Миодраг Костић и Петар Матијевић. Матијевић каже да има највећу кланичну индустрију и да су му потребна земљишта и фарме. Власник МК групе тврди да ПКБ треба да купи неко ко ће од њега направити профитабилну фирму. Каже да добро зна да да је предузеће девастирано.

“Знате ли колико велико дрвеће расте из система за новодњавање у ПКБ-у. Од десет до 15 метара. Знате ли колико треба дрвету да порасте 15 метара. За ових 15-20 година он је толико девастиран. Нама је и ИМТ добар да није девастиран колико јесте”, рекао је Костић.

Колико су заинтересовани спремни да плате за сада је, такође, непознаница. На неуспешни тендер за продају, расписан крајем 2015. године, није стигла ниједна понуда, а почетна цена за 51 одсто процењене вредности имовине била је око 154 милиона евра.

За синдикате те фирме, прихватљив је онај у ком држава остаје већински власник.

“Само на тај начин можемо да задржимо делатност. Све остало што не гарантује ратарско сточарску делатност не гарантује ни опстанак ПКБ-а”, каже Милисав Ђорђевић, председник Самосталноог синдиката ПКБ.

Пољопривредни стручњак Милан Простран сматра да је ПКБ и даље, како каже, златна кока иако подсећа да су најпрофитабилнији делови комбината раније већ одвојени и продати – Фриком, Трговачке куће, Имлек… Додаје и да треба утврдити ко је све кумовао великом дугу од више од 80 милиона евра

“Не треба заиста журити, треба одабрати добар менаџмент који ће управљати ПКБ-ом и он треба да остане и даље у власништву државе. Ако се сутра и прода видећете, према искуству неких садашњих власника великих имања, одмах ће доћи до промене производне структуре – прво се ти капиталисти ослобађају оног што није профитабилно, а то је сточарска производња”, позорава Простран.

ПКБ има више од 20 хиљада хектара обрадиве земље, више од 26 хиљада грла стоке, машине, опрему, стакленике и око 1.700 запослених. Вредност капитала тог предузећа је процењена на око 413 милиона евра.

Војислав Стевановић, Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!