Здравље

Нови светски поредак у функцији уништења врсте

Пише Мара Кнежевић Керн

Научници у САД-у осмислили су оригинални геноцидни пројекат тоталног уништења једне врсте комараца. Нестанак ове врсте инсеката имаће несагледиве последице у ланцу исхране и непредвидљив утицај на околину. Ради се о програму генетске модификације комараца трансформисаних у „комарце самоубице“, а пилот модели су лансирани на Кајманским острвима (2009), са намером да тако модификовани крену у авантуру самоуништења

Амерички научници су се похвалили „почетним успехом“ у једном од низа експеримената усмерених против природе – осудивши читаву врсту на нестанак. Ради се о комарцу – „штеточини“ која ствара превише проблема да би његово постојање било оправдано. Ови несносни житељи атрактивних туристичких дестинација проузрокују само невоље и болести, па су господари живота и смрти одлучили да им пресуде.

ТИХА ШУМА

На делу је оригинални геноцидни пројекат тоталног уништења ових инсеката, чији ће нестанак имати несагледиве последице у ланцу исхране и непредвидљив утицај на околину. Ради се о програму генетске модификације комараца трансформисаних у „комарце самоубице“, а пилот модели су лансирани на Кајманским острвима (2009), са намером да тако модификовани крену у авантуру самоуништења.
Часопис „Нејчр биотехнолоџи“ извештава о 19.000 генетски модификованих комараца пуштених у природу, са програмираним геном за убијање сопствених ларви – уколико не приме антибиотик тетрациклин. Смртоносни ген се преноси на потомство, које неће дочекати репродуктивну зрелост, а научници се надају да ће током парења ГМ комараца с „дивљим“ комарцима процес бити убрзан.
Пројекат спроводи британска компанија „Окситек“, „у циљу контроле природних штеточина и елиминације болести које преносе комарци – као што су денга грозница и маларија“. Инвеститори су до сада уложили 24 милиона долара, а очекује се и партиципација Била Гејтса, пословично заинтересованог за елиминацију прекобројних.
Да креативно лудило франкен-научника нема граница, показују најновији експерименти на усавршавању програма за „производњу“ дрвећа које се не репродукује. Стабла немају цветове и не дају плодове, а инсекти, животиње и птице заобилазе јалову творевину у широком луку. Биотек компанија „АрборГен“ започела је (2010) рекламну кампању за „Сајлент форест“– „Тиха шума“, набрајајући њене предности. Дрво има танка влакна, што га чини лаким за сечење и погодним за прављење папира и биогорива! За почетак се планира да „Тихе шуме“ буду засађене од Флориде до Тексаса!

 

Печат

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!