Хроника

Од приватизације ЕИ Ниш нестало 152 милиона?!

НИШ – Бивши шеф радне групе за решавање проблема радника нишке Електронске индустрије (ЕИ) Радиша Спасић оптужио је руководство града и део државног врха да су потрошили новац из приватизационог фонда некадашњег електронског гиганта. Наводно, 152 милиона динара, колико је прикупљено током десетогодишње (рас)продаје ЕИ, нестало је са рачуна ЕИ корпорације у Агенцији за приватизацију. Градоначелник Зоран Перишић и директор „ЕИ Холдинга“ Александар Поповић, међутим, демантују ове тврдње.

Од 4.500 радника из Ниша који потражују 2,2 милијарде динара на име заосталих плата, на „електронце“ се односи половина ове суме. Њих 1.800, који су радили у једном од стотинак предузећа ЕИ, већ годинама не могу да наплате потраживања, иако је Европски суд за људска права у Стразбуру још пре три године наложио Србији да спроведе извршне судске одлуке из радних спорова.

Наде да ће добити макар део потраживања, распршио је Спасић, бивши шеф радне групе за решавање проблема радника ЕИ, износећи податак да су остали и без „сигурних“ 152 милиона динара које су десетак година биле депоноване на наменском рачуну Агенције за приватизацију.

– Предложио сам да се од тих пара нама исплати барем прва рата. На тај мој предлог, близак сарадник градоначелника је пред стотинак сведока изјавио: Рашо, ја се плашим да тих пара више нема. Бојим се да је тај новац завршио у градском буџету – навео је Спасић, уз најаву да ће поднети кривичне пријаве против одговорних.

Пријаве, али за клевету, најављује и градоначелник Перишић који енергично одбацује сваку могућност да је могао да располаже или потроши тај новац.

– По ком закону, или уз помоћ којих механизама, градоначелник може располагати рачунима неког привредног субјекта – пита се градоначелник и указује да се у градски буџет по основу приватизације у његовом мандату није слио ни динар. – По закону, локалним самоуправама припада пет посто од продаје предузећа и тај новац се може трошити искључиво наменски у опремање нових индустријских зона. Немам информације да је то урађено у ранијем периоду, а добро је познато колико новца је добијено од продаје Дуванске индустрије.

Одређенији је био Поповић, који тврди да нема овлашћења да располаже фондом од 152 милиона динара, иако га приказују у својим билансима.
– То је наменски рачун при Агенцији за приватизацију којим ће се намирити повериоци, али тек пошто се оконча поступак реструктурирања преосталих двадесетак предузећа. То није новац од продаје из стечаја, него од продаје имовине предузећа пре увођења стечаја, или реструктурирања – појашњава Поповић.

ДУГ ЈЕДАН, ТВРДЊЕ ДВЕ

Спасић тврди да су немаштина и стрес десетковали армију оних који чекају плате. Међутим, Поповић тврди да се извршења спроводе сваки дан без обзира што су у реструктурирању.

– Сваки динар који добијемо од тих извршења намирују се заостале плате. Чињеница је да сви неће успети да намире потраживања, али то важи и за остале повериоце, а не само за раднике – каже Поповић.

 

Д. Миљковић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!