Економија

Од сваког литра држава узме пола

Од пада цена нафте на светском тржишту грађани Србије немају баш много вајде. Премда је црно злато изгубило више од половине вредности у односу на прошлу годину, на пумпама у Србији се точи тек за неколико динара јефтиније.

Са друге стране, у Хрватској су цене горива пале испод нивоа из 2010. Појефтинио је и евродизел, баш као и у Словенији која је цене деривата снижавала у чак шест наврата од јуна 2014.

Зашто то није случај и у Србији? Зато што је Влада решила да се “убаци” у цену деривата тако што од возача узима више новца. Повећане су акцизе 1. јануара 2015. а уведена је и такса за резерве горива.

– Нафта и њени деривати, када их купују домаћи прометници, обрачунава се у доларима, а на бензинским станицама их продају у динарима. Тако је, поред цене сирове нафте и котација бензина и дизела на међународном тржишту, веома важно и кретање курса динара у односу на стране валуте, поготово на долар – указао је Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије.

Када пада вредност динара нафташима треба више динара да у страним валутама купе исту количину нафте или деривата, па се вишом ценом осигуравају од извесног пада динара према долару.

Намет креативног назива “такса на обавезне резерве” уведена је 15. октобра па се на сваки продати литар горива наплаћује 2,6 динара плус ПДВ. Када се уз то и остале обавезе урачуна и акциза, држава заправо узима половину малопродајне цене горива због чега је Србија међу најскупљима у региону. Држава по сваком литру бензина узима 50 динара, а за дизел 46 динара, плус ПДВ.

У складу са захтевима ЕУ, Србија од марта контролише нафту и деривате – од увоза до пумпи. Уведено је обележавање горива, такозвано маркирање чиме је црно нафтно тржиште готово заустављено. Процењује се да ће то државној каси донети додатних 80 милиона евра, али је и то додатни намет на цену деривата.

Суноврат динара

Динар је за мање од пола године изгубио 14 одсто вредности у односу на долар. Управо за тај износ је морао да поскупи сваки нафтни дериват, јер се нафтом и прерађевинама на светским берзама тргује у доларима.

Нафта испод 50$

Цена нафте је током јучерашњег трговања у Азији благо порасла, након што је претходног дана на Њујоршкој берзи пала испод психолошке границе од 50 долара. Цена тексашке нафте јуче је у једном тренутку пала на само 49,95 долара, ниво који није виђен од маја 2009. године, да би по затварању берзе порасла на 50,04 долара.

 

Љ. Ивановић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Било би лепо када би неко из ове дебилне власти приказао калкулацију цене бензина. Водело би се да је много више од половине цене учешће државе. Мислим ове криминалне организације коју зовемо држава.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!