Србија

Одбрана Старе планине!

Зауставите изградњу мини-хидроцентрала јер ће се на тај начин уништити природно благо, наводи се у апелу који је потписало 10.000 грађана Србије.

По истом принципу, тврде потписници петиције и стручњаци, морало би да се поступи и у осталим деловима Србије, односно свим оним местима које носе префикс националног парка или природног резервата, јер се изградњом тих хидроцентрала, наводе, битно нарушава природа, а притом и уништавају аутохтоне врсте биљака, риба и животиња.

Велики митинг 2. септембра

Покрет Одбранимо реке Старе планине за овај месец планира митинг у Дојкинцима, једном од села ове планине, а затим 2. септембра и у центру Пирота.

– Циљ је да најпре извршимо притисак на локалну самоуправу, а затим и на државу како би се овај проблем решио једном за свагда. Стара планина требало би да постане “огледно добро” на коме би се утврдила сва правила по којима ће се у будућности издавати дозволе за изградњу мини- хидроцентрала, али и да се ти нови закони примене код већ изграђених, јер природа је већ уништена у деловима Власине, Ресаве, Млаве… Показало се да се нигде не примењује бар минимум онога на шта се инвеститор обавезао пројектом – истиче наш саговорник и објашњава да ће, уколико успеју у мисији, своје активности проширити и на друге делове Србије где су оваква простројења већ изграђена мимо прописа.

Ова петиција је уследила након што је Управни суд Србије, после силних правних перипетија и противљења Министарства за заштиту животне средине, на крају ипак дозволио изградњу мини-хидроелектране Паклештица на Старој планини.

И док Министарство и даље не губи наду да се то неће догодити, па се обратило Врховном касационом суду са захтевом да се “пресуда Управног суда укине и предмет врати Управном суду”, дотле су активисти окупљени око покрета Одбранимо реке Старе планине, на делу показали како је могуће да наизглед локални проблем постане брига целе Србије.

Подршка Министарства

– Имамо обећање Министарства за заштиту животне средине да ће активно учествовати у изгради новог катастра мини- хидроцентрала у Србији, јер је постојећи из 1987. На овај начин, надамо се, драстично ће се набоље променити законска регулатива која регулише могућности изградње мини- хидроелектрана по Србији – наводи Александар Панић.

– Заиста је невероватно да је за само годину дана наша Фејсбук страна добила 33.000 активних чланова из целе Србије, али и из Хрватске и Словеније. Притом, највише активиста, чак 10.000, прикључило нам се у последњих месец дана. Показало се да су грађани Србије веома свесни еколошких проблема с којима се свакодневно сусрећу, али да им је била потребна “иницијална каписла” како би се и сами прикључили. Сви су препознали да ће се решењем проблема на Старој планини такви проблеми решити и у другим деловима Србије – каже за “Вести” Александар Панић, председник Савеза месних заједница Старе планине и грађана Пирота, који је иницијатор и главни организатор покрета Одбранимо реке Старе планине.

Када се Управни суд оглушио не само о њихове вапаје, већ и препоруке министарства, одлучили су да о свему упознају ресорну организацију Уједињених нација. Потписе за петицију сакупили су за само седам дана.

Инвеститорима смета медијски притисак

Инвеститори неколико мини- хидроцентрала на Старој планини истичу да је Управни суд утврдио да могу да почну да граде, јер поседују сву тражену документацију. Поновљеном Студијом о утицају изградње хидроелектране на животну средину, Министарство за заштиту животне средине препознало је значај ове реке и прогласило градњу опасном по екосистем. Међутим, како је за Н1 изјавио пројектант мини- хидроелектране Паклештица Драган Јосић, таква одлука је била последица огромног медијског притиска.

– Уз те потписе доставили смо и озбиљна запажања водећих српских научника, међу којима су проф. др Ратко Ристић, декан Шумарског факултета, проф. др Зоран Грубић са Одсека за сточарство и исхрану животиња Пољопривредног факултета, проф. др Предраг Симоновић са Одељења за еволуциону биологију Института за биолошка истраживања “Синиша Станковић”, као и сијасет других. Сви они су аргументовано објаснили потребу да се заустави изградња хидроцентрала у заштићеним деловима Србије – истиче Александар Панић и додаје да је у Србији до сада саграђено 50-ак мини-хидроелектрана, а да је актуелним планом предвиђено чак 800 оваквих постројења.

– Основни проблем је што се оне граде у националним парковима или природним резерватима, а према подацима до којих смо дошли, већина је изграђена без ваљане документације. Е сада, да смо нормална земља, надлежни државни органи реаговали би већ на основу ове моје тврдње. Па, ако лажем, поднесу пријаву и казне ме, а у супротном казне оне друге. Међутим, у оваквој Србији је потребно да се на једном месту окупи 30.000 људи, да би неко, коме је то иначе посао, почео и да га ради – наводи Панић.

Поточна мрена и жутотрби мукач

Недавно је, на интервенцију Савеза месних заједница Старе планине, Завод за заштиту природе РЈ из Ниша урадио ванредне експертизе над Рудињском, Погановском и Кусовранском реком – локацијама будућих мини-хидроцентрала. У овим рекама установљено је присуство једне заштићене врсте (поточна мрена) и једне строго заштићене врсте жаба (жутотрби мукач). То је, према важећим законима, довољно да се стопира градња мини-хидроелектрана.

Ђ. Баровић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!