Политика

ОЕБС: Не можемо да понудимо извињење Вучићу

Нико нас није питао да се извинимо нити тако нешто можемо да понудимо, а све што знам је да је био сусрет између премијера Вучића и Дуње Мијатовић, представнице ОЕБС за слободу медија, рекла је синоћ у емисији ТВ Б92 Утисак недеље, Пола Тиди, заменица шефа Мисије ОЕБС у Србији.

– Представница ОЕБС за слободу медија је Дуња Мијатовић, и она је независно тело. Ја сам представница ОЕБС у Србији. У оквиру свог мандата радимо на снажењу солободе медија, слободе изражавања и слободе говора. Влада Србије се обавезала да ће у блиској будућности усвојити три веома важна закона за медијску сцену. Ови закони су значајни су јер ће се успоставити одговорност новинара која би била регулисана кроз саморегулаторна тела – рекла је Тиди.

Она је указала да она не може да коменарише изјаву Дуње Мијтовић, и то како она ради у својој канцеларији. Тиди је истакла да верује да су у конструктивном разговору Мијатовић и премијер Вучић то решили.

– Мислим да је то била куртоазна размена мишљења и да је дошло до договора – рекла је Тиди.

Вучић је претходне недеље затражио извињење од ОЕБС-а тврдећи да нема основа за оцену из те организације да у Србији има цензуре. Премијер је у отвореном писму Дуњи Мијатовић оптужио представнике те организације да против њега воде “најпрљавију кампању”, објављују неистине о Србији и лажу, и затражио извињење или доказе да влада спроводи цензуру и гаси интернет сајтове.

Тиди је рекла да ОЕБС има добру сарадњу са премијером Александром Вучићем.
– Имали смо добру сарадњу са њим и док је био вицепремијер и он ће добити подршку ОЕБС-а, а не држање лекција. Поносни смо на партнерство са владом и невладиним сектором – рекла је Тиди.

Тиди је оценила да постоје озбиљни проблеми по питању слободе медија у Србији, а да се на унапређењу слободе говора и медија већ ради заједно са владом, невладиним сектором и интелектуалцима.

– Очекујем да ћемо врло брзо видети да ће доћи до унапређења слободе медија – рекла је Тиди.

Она је указалада се влада обавезала да ће ускоро усвојити три важна закона која ће у том процесу бити од помоћи.

– Знамо да се влада обавезала да ће ускоро усвојити три важна закона за медија и мислим да ћемо видети да ће доћи до унапређења слободе медија у Србији – истакла је Тиди.

Према њеним речима, Србији је потребан и шири законски оквир, што значи да би се повећала одговорност новинара која би била регулисана кроз само регулаторно тело.

Она је навела и да постоје изазови у смислу слободе изражавања и слободе медија. – Присутна је аутоцензура, троје људи је приведено јер су ширили информације на приватним Фејсбук странама – навела је Тиди и додала да се сви слажу да проблема има и да треба наћи решење.

Главна уредница Политике Љиљана Смајловић констатовала је да у Србији има цензуре, и аутоцензуре, док је Јово Бакић, социолог и политички аналитичар, оценио да је “врло забрињавајуће стање јер у Србији никада није било оваквог обарања сајтова”.

– Премијер Вучић није коментентан да суди да ли су компетентни људи који су оценили да је плагиран докторат Небојше Стефановића, министра унутрашњих послова. То што је Вучић преузео на себе да суди о томе, показује да је изгубио компас – рекао је Бакић.

Он је додао да ОЕБС има слободу да каже да се у Србији одвијају лоши процеси, али да би то требало радити на другачији начин.

 

ФоНет, Бета, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!