Србија

Почела „Смедеревска јесен“, 127. по реду, традиционална манифестација у част виногорја и историје

„Смедеревска јесен“, традиционална манифестација у част виногорја и историје, 127. по реду, довела је овог викенда у средњовековну српску престоницу госте из читаве Србије. Свечани дефиле „јесени“ прошао је градским шеталиштем до трга, где је манифестацију отворио градитељ престоног града деспот Бранковић.

„Јесен“ је у град довела владарска породица Бранковић – Ђурађ, Јерина и њихова деца, односно особе обучене у средњевековна одела, стигли су у град Дунавом, на реплици руског брода „Славјана“. Брод којим је Деспот Ђурађ са породицом и гардом приспео на Дунавски кеј, одакле је кренуо дефиле, реплика је староруске лађе истог имена која је у 10. веку, у време владавине Кнеза Владимира, допловила из Русије у Србију како би, у замену за богату робу и драгоцености, од Срба добили поклоне неопходне за ширење хришћанства на руској тетиторији.

Тим догађајима у част и с братском захвалношћу, руски јеромонах Теоктист покренуо је пројекат изградње реплике „Славјана“ и организовао његово допловљавање до Србије. Брод је до Србије превалио невероватних 7.000 километара. Посетиоци 127. „Смедеревске јесени“ имали су јединствену прилику да дочекају брод са витезовима из Русије и Србије.

Деспотска породица продефиловала је ове године први пут новом маршрутом – Улицом краља Петра Првог. У дефилеу је учествовало 25 карневалских група из Србије, Ирске, Индонезије, Кубе, Алжира, Мексика, Малезије, Јапана, Египта, Кеније и Анголе. Поворку су чинили и ученици, деца из вртића, смедеревски спортисти, туристички и културни посленици.

Центар Смедерева је окићен поводом манифестације

Пажњу је привукло и једно од главних обележја „Јесени“ – џиновски грозд за који је утрошено око 300 килограма воћа.

Манифестацију је, свечаном беседом и предајом кључа града у руке девојке из песме „Ој девојко Смедеревко“, предао лично деспот, уз поклик који је и слоган манифестације „Смедерево ваздан отворено“. Овим је оглашен почетак тродневне феште.

У тврђави се овог викенда представљају сеоска домаћинства, а одржан је етно-сајам, сајам привреде и винарија, док су своју понуду и културно наслеђе гостима представиле бројне туристичке организације.

У сеоским двориштима организоване су изложбе воћа

На тргу се продавало воће. Грожђа је било, додуше, не као ранијих година, а и цене су биле „јаче“, од 100 до 200 динара за килограм. Славље није пореметила ни једна од најмршавијих берби у последњих двадесетак година.

Ни овдашње виногорје није поштедила неуморна киша, због које у неким виноградима нема рода. Винари који су госте дочекали најбољим вином из својих подрума забринути су како ће „извући“ овогодишњи род, и какво ће бити вино за следеће „јесени“.

„Смедеревска јесен“ завршава се данас концертом „Рибље чорбе“ и ватрометом.

ДЕФИЛЕ УЖИВО

ДОЛАЗАК свите са пристаништа до трга посетиоци су могли да прате уживо на два видео-бима постављена на градском тргу, што је новина ове године.

ПРВА ЈЕСЕН

„СМЕДЕРЕВСКА јесен“ спада међу најстарије привредно-туристичке манифестације у Србији. Прва специјализована изложба грожђа, вина и воћа организована је 1899. године.

 

Ј. ИЛИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!