Економија

Поново из свога џепа плаћамо Динкићеве идиотизме

Подељена мишљења стручњака о договору државе и „Фијата” о попусту од 3.000 евра за сваки продати аутомобил у Србији

Када се каже да је „фијат 500-Л” јефтинији за 3.000 евра захваљујући новцу који фабрика у Крагујевцу добија из буџета, то заправо значи следеће – ово возило мање кошта због субвенција које преко државне касе дају грађани Србије.

Док једни мисле да је потпуно логично да на тај начин порески обвезник који, на пример, зарађује месечно 30.000 динара субвенционише некога ко има 10.000 евра за куповину новог аута, други сматрају да је реч о поновном мешању наше државе у слободну тржишну утакмицу.

Држава у своју одбрану каже да није реч ни о каквим додатним субвенцијама за „Фијат”, већ да је овај произвођач одлучио да паре које добија за отварање нових радних места усмери у пласман возила. Увозницима, са друге стране, није битно која је првобитна намена новца из буџета. Како кажу, реч је о дискриминацији.

За Александра Стевановића, економисту Центра за слободно тржиште, дилеме нема. Он сматра да увозници донекле и јесу у праву и да се на овај начин државним парама стимулише један бренд и самим тим отежава пословање свих других.

– Осим тога, јако је неправедно да се субвенције дају добростојећима. Сваки дан видимо у медијима позиве да се донира новац за куповину инкубатора за бебе. А држава уместо да се бави тиме и да помаже социјалне случајеве, она на овај начин са 3.000 евра помаже добростојећим људима да купе луксузан аутомобил – сматра Стевановић.

На питање – да ли је ово, ипак, у сврху подстицања домаће производње и отварања нових радних места, науштрб ионако великог увоза, он одговара да то није тачно.

– Није овде „Фијат” да продаје своје аутомобиле на нашем тржишту, већ да би их извозио на друга. Тако су нам најавили. Ја бих волео и да добијемо комплетну рачуницу и да видимо колико је тачно новца до сада „Фијату” исплаћено из буџета и колико је све то исплативо. И, још нешто, ако је једини начин ове државе да привреду подстиче тако што дели капом и шаком из буџета и никако другачије, нама се не пише добро – закључује Стевановић.

Његов колега Горан Николић, такође економиста, међутим, гледа на ову проблематику потпуно другачије – као на подршку запошљавању у нашој земљи.

– Немам разумевања за захтеве увозника, односно за оне који праве дебаланс и од тога живе. „Фијат” нешто конкретно производи и камо среће да има више оних које можемо у томе да подржимо. Осим тога, увозници немају позитиван утицај на економију и јасно је да држава треба да подржи производњу – каже Николић, објашњавајући због чега је још добро све ово што се дешава са фабриком аутомобила у Крагујевцу.

– Овде се сада полако ствара култ националног аутомобила, и то доброг, који нисмо имали јако дуго, негде од седамдесетих или осамдесетих година прошлог века. То је такође добро и то свакако треба подржати. Осим тога, без „Фијата” и државне подршке ни Крагујевац се не би опоравио – закључује Николић.

Полемика око државне помоћи „Фијату” почела је када је пре неколико дана ова компанија одлучила да подстицајне мере од државе усмери на снижавање цене свог модела „500-Л” и да тако умањи његову цену за 3.000 евра. На то су одмах оштро реаговали из Српске асоцијације увозника возила, јер сматрају да се на овај начин нарушава равноправност учесника у тржишној утакмици.

Из Министарства финансија и привреде за све ово имају објашњење. Како је објаснио Александар Љубић, државни секретар у овом министарству, „Фијат” се отварањем нових радних места квалификовао да добије подстицајне мере од државе, а сама управа компаније је одлучила да тим средствима субвенционише куповину „фијата 500-Л”, односно његову цену умањи за 3.000 евра.

– „Фијат” за свако новоотворено радно место добија по 10.000 евра из буџета, а стратегија владе и јесте отварање нових радних места. Да су матичне куће увозника који негодују одлучиле да субвенционишу каматне стопе или да су донели одлуку да отворе нова радна места у Србији, ми бисмо и њих у томе подржали – рекао је Љубић јуче за Радио-телевизију Србије.

 
С. Деспотовић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!