Србија

ПОЖАРЕВАЦ У НЕВОЉИ: Прете рестрикције воде

У Пожаревцу је већ осам месеци на снази ванредна ситуација у водоснабдевању, проглашена 6. новембра због повећања нитрата у градском водоводу. Нитрати су смањени у јануару, али ванредна ситуација није окончана, све док се не постигне стабилно водоснабдевање. Решење овог проблема сада могу да угрозе високе температуре, јер је због њих потрошња воде порасла за 20 одсто, због чега је из Градске управе упућен апел грађанима за штедњу и за наменско коришћење воде.

Повећана потрошња уочена је нарочито у ободним деловима града, па се претпоставља да се ради о ненаменском коришћењу воде за заливање баштa.

– Летњи месеци, нарочито при великим врућинама, период су кад долази до повећане ненаменске потрошње воде, што је нарочито било изражено протекле седмице. Зато апелујем на грађане да потрошњу воде ограниче на неопходне потребе – поручио је градоначелник Бане Спасовић, који је, по доласку на чело града, решење проблема водоснабдевања истакао као свој приоритет.

Пожаревац се водом снабдева са јединог градског изворишта Кључ, које већ годинама има проблем са ниским нивоом Велике Мораве, због суша и бројних шљункара које раде у њеном приобаљу. Велика потрошња може изазвати не само несташицу, већ и повећање нитрата, због чега је средином октобра прошле године дошло до забране употребе воде из градског водовода. До смањења нивоа нитрата дошло је тек након три месеца, после примене мера које је наложио Градски штаб за ванредне ситуације.

Примена хитних мера, од прошлог новембра, обухватила је наливање базена изворишта Кључ незагађеном водом из вештачког језера које се налази на Београдском путу. Вода из овог језера, насталог вађењем песка и шљунка, допремала се, а то се и даље чини, цевоводом дугим 4,5 километара. То је дало извесне резултате, али они су сада угрожени повећаном потрошњом, али и падом нивоа Велике Мораве због високих температура.

Уколико апел за штедњу не уроди плодом, грађанима поново прети снабдевање водом преко уличних цистерни.

ШЉУНКАРЕ

НИТРАТИ у водоводу прошле јесени повећани су услед дугих суша, септичких јама у близини изворишта и због неконтролисаног вађења шљунка из Велике Мораве. Пошто је град Пожаревац елаборатом доказао штетност шљункара по извориште, Министарство пољопривреде и заштите животне средине забранило им је рад до 31. децембра 2020. године.

Д. НОВКОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!