Европа

Превара са вакцинама против свињског и птичијег грипа Британце коштала пола мијарде фунти!

Влада у Лондону потрошила је више од пола милијарде фунти на лекове против грипа за које нема доказа да делују, показало је јуче објављено истраживање британских научника.

Велика Британија одвојила је 424 милиона фунти (512 милиона евра) за тамифлу и 136 милиона фунти (164 милиона евра) за реленцу, што се може сматрати баченим новцем јер стручњаци тврде да ови медикаменти не ублажавају симптоме, не сузбијају инфекцију и не спречавају компликације.

Група независних експерата „Кокрен”, како преноси „Гардијан”, закључила је да је тамифлу успевао једино да скрати период боловања за пола дана – они који су га узимали нису лежали седам, већ шест и по дана. Научници окупљени око „Кокрена” тврде да је и овај ефекат примећен само код здравих одраслих особа, док готово нимало није помогао деци, а посебно не малишанима с астмом. Није смањивао учесталост запаљења плућа, бронхитиса, упале синуса и инфекције ува.

„Нема доказа да су ови лекови могли да спрече пандемију”, казао је члан тима, професор медицине са Оксфорда Карл Хенехан.

Осим тога, лек, по његовом мишљењу, изазива нежељене ефекте, међу којима су психички проблеми, обољење бубрега, мучнина, повраћање и главобоља.

Лондон је наручивао лекове за случај пандемије, пошто су различите државне агенције упозоравале да зараза може да убије 750.000 људи на Острву. Прво је 2005. ускладиштио медикаменте против птичјег, а 2009. и против свињског грипа. Светска здравствена организација пре пет година је препоручила да би свака земља морала да има овакве залихе за случај епидемије.

Хенеханов тим је успео да напише студију после више година натезања са произвођачем тамифлуа, швајцарском компанијом „Рош” и британском компанијом ГСК, која стоји иза реленце. Корпорације су дуго одбијале да им уступе документацију о учинку својих формула, али су на крају попустиле.

Фиона Годли, главна уредница „Британског медицинског журнала”, у којем је објављена студија, каже да овај случај подсећа на то да компаније чак и у ЕУ још држе дејство лекова под велом тајне, док владе троше огромне своте новца на непроверене медикаменте.

„Када размислите о томе на шта је здравство могло да потроши пола милијарде фунти, морате да будете прилично критични према оваквој одлуци”, сматра Годлијева.

Том Џеферсон, један од аутора студије, објашњава да Европска медицинска агенција има право да од фармацеутских кућа тражи сву документацију, али да то своје право само делимично користи.

Британско министарство здравља као одговор на ново истраживање саопштило је да је одлука о набавци и складиштењу лекова била на месту јер је тамифлу признат „за лечење сезонског грипа са доказаном безбедношћу, квалитетом и ефикасношћу”, док је Британија једна „од најбоље припремљених земаља у свету за потенцијалну пандемију грипа”.

„Рош” се обратио јавности речима да су истраживачи све погрешно схватили, да нису добро разумели податке и да је његов производ и даље значајан у третману оболелих. ГСК је издао саопштење у којем тврди да његова интерна истраживања потврђују ефикасност лека, као и да „правилна употреба код правих пацијената може да смањи трајање симптома грипа”.

У одбрану тамифлуа стали су и неки острвски доктори, који су казали да не би било добро ако би ово истраживање обесхрабрило лекаре да прописују једини прави лек против инфлуенце.

С друге стране, аутори поменуте студије сматрају да тамифлу није ништа бољи од парацетамола, који се без проблема може преписивати зараженима од вируса грипа.

Ј. Стевановић

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!