Економија

ПРОБЛЕМИ У ЕПС-у: Чега год се напредни идиоти дохвате, све униште!

Београд – Изјава премијера Александра Вучића да ће држава издвојити 250 милиона евра за набавку неопходних машина и опреме у Рударском басену „Колубара“ изазвала је опречне реакције о томе да ли је то оправдано, али и јединствен став да ЕПС кубури са проблемима јер да није тако, држава не би морала да интервенише.

Слободан Ружић, некадашњи заменик министра енергетике Србије, каже за Данас да у развијеним земљама није пракса да држава упумпава новац у јавна предузећа како би она инвестирала у производњу.

„То нигде није случај. То је било сасвим нормално у социјалистичкој али не и у тржишној привреди. Држава Србија не би требало да даје било какав новац ЕПС-у, већ би то предузеће требало да за те потребе користи сопствена средства. ЕПС би требало да послује профитабилно и да пуни државну касу а не да се из буџета новцем грађана финансира његово пословање“, категоричан је наш саговорник.

Он додаје да је основни разлог због чега је држава принуђена да посегне за буџетским средствима како би помогла ЕПС-у чињеница да то предузеће нема економски оправдану продајну цену струје.

„Да је цена струје у Србији економски оправдана ЕПС би имао зараду и могао би да издваја средства за потребне инвестиције. На жалост то није случај. Сада је сасвим јасно да су приче о томе како је ЕПС у претходном периоду успешно пословао и почео да ствара профит у суштини имале само пропагандни карактер којим је менаџмент покушавао да се додвори надлежнима. Не бих хтео да будем погрешно протумачен. Инвестиције у Рударски басен „Колубара“ су апсолутно потребне и корисне. Ту дилеме нема. Међутим, погрешан је начин на који се то ради. То је нужно чинити ЕПС-овим а не државним средствима“, наглашава Ружић.

Са тим мишљењем се слаже и приватизациони саветник Бранко Павловић.

„Србија се обавезала према Међународном монетарном фонду и Европској унији да више неће субвенционисати ЕПС и друга јавна предузећа. Сад држава опет планира да финансијски подржи ЕПС. Подсећања ради, држава је и пре десетак година такође издвојила новац за производњу угља у коповима. Сад то чини опет.

То је јасан показатељ да апсолутно ништа није урађено на реструктурирању и унапређењу пословања тог предузећа, да се њим руководи на неефикасан начин и да не постоји било какав план на који начин управљати предузећем и омогућити му зараду из које би финансирао своје инвестиционе потребе.

ЕПС није једино предузеће у које држава без било какве логике и процене упумпава средства. Поставља се питање докле ће се тако поступати са новцем грађана Србије. Очито је да актуелна гарнитура не зна како да руководи ЕПС-ом нити да има идеју за излазак тог предузећа на „зелену грану““, наводи Павловић.

Са друге стране, енергетичар Војислав Вулетић сматра да је сасвим легално и нормално да држава помаже предузеће чији је власник.

„Држава је дужна да одговорно пази на своју имовину исто као што су родитељи дужни да пазе на децу. ЕПС је имао нешто лошије резултате током зиме када је реч о копању угља неопходног за рад термоелектрана и сасвим је у реду да држава помогне ЕПС-у и обезбеди му потребна новчана средства како би обновио механизацију потребну за рад у Рударском басену „Колубара“. Свуда у свету држава помаже предузећима како би заштитила општи интерес. Ако се хрватска држава толико труди да спасе Агрокор, зашто Влада Србије не би помогла ЕПС-у“, наводи Вулетић.

Он додаје да ће та инвестиција помоћи ЕПС-у да остварује већу производњу угља, самим тим производи и више струје и са већим обимом учествује у пуњењу буџета него што је то сада случај.

„Ипак, мора се констатовати и то да ЕПС чим нема сопствена средства за такву инвестицију, није добро пословао како је то тврдио његов менаџмент“, закључује Вулетич.

До закључења овог издања Данаса нисмо добили одговоре из ЕПС-а и Министарства рударства и енергетике зашто држава упумпава новац у то предузеће док се Министарство привреде у свом одговору прогласило ненадлежним за случај.

Улаже ЕПС, а не држава?

Електропривреда Србије ће ове године уложити око 250 милиона евра у Рударски басен Колубара, саопштио је јуче Александар Антић, министар рударства и енергетике.

Он је истакао да бити отворена три нова копа – поље Е, Г и Радљево, који ће дугорочно обезбедити стабилну производњу угља.

Антић наглашава да је реч о улагању и одржавању постојеће опреме од 31 милијарду динара који ће, уверен је, капитално да утичу на будућност тог рударског басена.

Г. Влаовић, Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. УПРОПАСТИ СВЕ, КРАДИ “БРАТЕ” БЕЗ БРИГЕ!

    Како то да се деси на онакав комплекс као што је ЕПС, који је одолевао и у време бомбардовања постројења 1999., а сада почиње са крахом. Много нерационалности и неефикасности ЕПС-а се претачу у цену. Велики број запошљених са добрим платама, затим малверзација у “Колубари” у стотинама милиона евра, нико није одговарао или су ослобођени на суду. Мене струја у марту укупно коштала 9,1155 дин(0,074€)/kWh, а само ЕПС-ова цена је 6,72 дин/kWh. При томе се не помињу губици енергије у транспорту 20%, оптимално око 5%, ненаплаћеност 18% (само РТБ Бор дугује 8,5 милијарди динара). Такође се обелодањује крађа електричне енергије годишње у износу од 60 милиона евра откривено у контроли 2.456 мерних места, а укупну крађу ни благи Бог не зна, мада се помиње крађа струје само у 2016. години у количини од 8,1 GWh у вредности од 1,46 млрд. евра, а у периоду 2012.-2016.г. крађа струје је достигла 4,7 милијарде. евра. Енергетска ефикасност наших ТЕ је веома низак (20-25%), а још малверзације, криминал. То је цена неодговорне кадровске политике, где је једини критеријум партијска књижица, а квалитетни кадрови су у запећку. Директор ЕПС-а је печењар са сумњивом дипломом, а такви су и око њега, раније били укључивани и уважени универзитетски професори Ковачевић, Радовановић, Рајаковић и др. Увоз струје за 42 милиона евра, под изговором да је урађено због лоших временских услова, а изгледа то је бизнис за водеће људе. ЕПС је помрсио рачун премијеру и његовим реформама, а пре тога многи су помрсили рачуне ЕПС-у! Када држава донира РТБ Бор више од сто милиона евра годишње, што да не донира и ЕПС-у 250 милиона евра. Помиње се ниска цена струје, а не помиње се да је наша плата у просеку најнижа у Европи и шире, што утиче на снижење вредности трошкова. Наша тржишна економија пуца у зачетку, а како ће бити касније, ко би га знао?

    1. Директор ЕПС-а није печењар, већ конобар по струци. А у средњој школи је чак и понављао, па закључите сами како је дошао до дипломе Економског факултета и то у време док је био заменик председника општине Обреновац? Сигурно није имао посла па се дао на учење! Довољно је само слушати га кад даје неке изјаве и закључити да је тип тотално необразован, али зато уме да мува са парама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!