Америке

САД: Полицајци као ратници

ИМАМ сопствену армију у њујоршкој полицији – седму највећу на свету.

Изјава градоначелника Њујорка Мајкла Блумберга крајем прве деценије 21. века скренула је пажњу на тренд који се у САД развија више од пола века. Речју, на тренд полицајаца све сличнијих војним специјалцима.

Чувари реда почели су корак по корак да улазе у “војничке воде” шездесетих година прошлог века, када је најпре рат против дроге, а на раскрсници миленијума и против тероризма, постепено почео да ствара полицијске тимове на свим нивоима. Заједно са све софистициранијим и убојитијим наоружањем, које је раније било резервисано за војнике, развијао се нови тип “полицајца ратника”.

Наоружани до зуба, они су постали претња криминалцима, уливајући уједно страх Американцима поносним на грађанске слободе. Пракса све чешће показује да милитаризација полиције доводи до прекомерне употребе силе.

Под скрећеницом САТ (специјално оружје и тактике), полицијци у САД пролазе обуку сличну специјалним јединицама у војсци. Први овакав тим формиран је шездесетих година у Лос Анђелесу. Деценију и по касније било их је 500, данас – на хиљаде. Истраживање криминолога Питера Краска показује да је 1983. године 13 одсто градова у Америци имало овакве тимове, да би се 2005. године то односило на чак 80 процената места у САД.
УПАДАЊЕ “БЕЗ КУЦАЊА“ Провбитне дилеме око мешања полицијских и војних надлежности су похрањене када је предсеник Ричард Никсон објавио рат дрогама. После жустре дебате, амерички Конгрес је 1970. године одобрио савезним агентима који се боре против дроге да упадају у сумњиве куће “без куцања”, што се и спроводило каткад и без налога. Конгрес је четири године касније опозвао меру, али се она убрзо вратила у праксу. У време председника Роналда Регана полиција и војска су сарађивале у борби против дроге.

Ти тимови су седамдесетих имали неколико стотина “препада” годишње, осамдесетих их је било 3.000, а средином двехиљадитих чак 50.000. Полицијским ратницима су се обезбедиле готово све америчке агенције, не само за унутрашње послове, већ и НАСА, па чак и служба за риболов и природу:

– Американци дуго брину због војне употребе полицијских снага у земљи. Забринутост због могуће злоупотребе датира од веремена стварања Устава, када су оснивачи бринули о томе да би стајаћа војска и застрашивање људи неком надобудном властодршцу могли да дају идеју да следи пример несрећних преседана европских императора и монарха – коментарише амерички дневник “Волстрит џорнал”.

Тимови специјално обучених полицајаца почели су да се развијају у време грађанских побуна Афроамериканаца шездесетих година прошлог века, када полиција није успевала да изађе на крај са побуњенима.

Рат против тероризма започет после напада на САД 11. септембра 2002. године, дао је нови подстицај наоружавању полиције. Истраживање Националног инситута за судство из 2004. године да је огромна већина убистава у САД изведена “лаким” оружјем, а не војним, које би захтевало адекватан одговор, није променило тренд.

Центар за истраживачко новинарство у САД наводи да је новоосновани секретаријат за унутрашњу безбедност добио 35 милијарди долара, од чега је највећи део издвојен за набавку војне опреме. Примена често указује на диспропорционалну силу.

“Волстрит џорнал” подсећа на упад тешко наоружаног тима полицајаца при Служби за риболов и природу 2009. године у фабрику у Нешвилу, због сумњи да је користила шверцовано дрво. Две године касније тешко наоружани полицајци упали су у бар где се сумњало да служе пиће младима испод 21 године. Међу најапсурднијим је ипак препад полицајаца у пуној ратној опреми у Ајови против тибетанских свештеника који су 2006. прекорачили визом одобрени боравак у мировној мисији.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!