Економија

Септембар тежак бар две плате

КАДА наредног месеца почнемо да сводимо рачуне о издацима, пристиглим и оним који тек треба да пристигну, готово је сигурно да ће већина нас морати додатно да се задужи! Сваке године почетком септембра, породични буџети посебно су на удару, не само због набавке књига и школске опреме, већ и због издатака за куповину зимнице и огрева…

За полазак у школу, куповину топлије одеће и обуће, припремање зимнице, набавку огрева, али и „теже“ рачуне за комуналије, просечна породица мора да издвоји – најмање две месечне зараде. А, у септембру готово је извесно поскупљење струје, на наплату стижу „тежи“ телефонски рачуни, односно уместо укинуте претплате добијамо скупљу накнаду. У појединим местима у Србији поскупела је вода, затим изношење смећа, услуге у саобраћају.

На наплату стижу и рате око летовања, па многи са заостатком морају да издвоје додатне суме, на име нових месечних дуговања. Наравно, не треба заборавити ни редовно месечно „одбијање“ на име кредита, јер их готово свака породица има, као и издвајање на име платних картица.

Само за куповину уџбеника и најосновнијег прибора, школског и спортског, неопходно је да се издвоји (зависно од места куповине) од 10.000 до 15.000 динара. Још толико ваља платити за нову одећу, фармерке, мајице, патике… Дакле, породице са два ученика у септембру имају издатак од минимум једне просечне зараде. Треба додати и издатак за ужину, часописе, осигурање деце, излете, школско обезбеђење, одлазак у позориште.

НА ШТА ОДЛАЗИ ЗАРАДА

СТРУКТУРА издатака данас је таква да већина грађана у Србији својом зарадом не може да покрије трошкове из минималне потрошачке корпе. На куповину хране и пића одлази више од 40 одсто породичног буџета. По висини трошкова следе затим комуналије, па услуге, и на крају петина зараде остаје за све остало, одећу, обућу, куповину књига, одлазак у позориште, путовања…

– Куповина одеће, обуће и опреме за два школарца, припрема зимнице и набавка огрева, изузетно су тежак финансијски „удар“ за нашу породицу – каже Бојана Миленковић, из Београда. – Уз то сручи се и гомила рачуна, редовних и од лета заосталих. Као да никога није брига како ће да преживе они са упола нижим примањима од просека плата.

Рачуница, на пример, показује да је само за остављање зимнице, за просечно трочлано домаћинство, по садашњим ценама потребно издвојити више од половине просечне зараде у Србији. Поврће неопходно за припремање зимнице – паприке, корнишони, парадајз сада је знатно скупље него пре годину дана. Када се упореде ценовници са прошлогодишњим, види се да су поједини пољопривредни производи попут, рецимо, парадајза и паприке упола скупљи. А, и летимичан поглед на пијачне тезге показује да ће овогодишња зимница због изузетно високих цена поврћа и воћа бити једна од најскупљих у последњих неколико година. Прошле године у исто време, паприке су могле да се купе за 40 до 60 динара, данас су дупло скупље, и достижу 120 динара, колико кошта и квалитетнији парадајз. За кромпир треба платити и до 80, купус 60, а пасуљ достиже цену од 450 динара за килограм. И јабуке су папрене, а на појединим тезгама достижу цену од 150 динара.

И издатак за огрев за предстојећу зиму велики је удар на кућни буџет. За 10 кубних метара дрвета у најповољнијем случају ваља платити од 45.000 до 55.000 динара. За куповину угља, тај издатак је најмање за петину већи, а код висококалоричних врста, и дупло. За тону „креке“ ваља платити 10.900 па до 12.000… Током зимске сезоне, иначе, потребно је три до пет тона угља једном домаћинству.

Аналитичари, иначе, указују да је септембар по висини потрошње одмах крај децембра. Али, ваља нагласити да су крајем године, уз повећану децембарску потрошњу углавном и већа примања, што код септембра није случај.

– Септембар је месец који финансијски највише погађа грађане – каже Вера Вида, председница Центра за заштиту потрошача ЦЕПС. – Спремање зимнице, припремање ђака за школу, набавка огрева за зиму, рачуни за летовања, само су неки од издатака којих нема у другим месецима. Велики број потрошача биће принуђен да испише велики број чекова и оде у максимални минус, без обзира на то што је то најскупља варијанта неопходне допуне кућном буџету. Од септембарског удара породични буџет се опоравља месецима.

БАНКАРИ: ПРОБИЈАЈУ СЕ “МИНУСИ“

У СЕПТЕМБРУ се, према истраживању банкара, грађани највише задужују. У овом месецу повећана је тражња за готовинским и потрошачким кредитима, најчешће се пробијају „минуси“, а штедња у банкама је знатно нижа. За банкаре ово је довољан доказ да се током септембра троши и више од могућности, односно да се грађани задужују без покрића.

 

Д. МАРИНКОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. OBAVEZNO, ali OBAVEZNO, se u uvodu “Prigovora”, pozovite na to da “Prigovor” izjavljujete u smislu odredbi iz clana 256. Zakona o izvrsenju i obezbedjenju, a u vezi odredbi iz clana 49. Zakona o izvrsenju i obezbedjenju !!!!!!!

    Time automatski OBAVEZUJETE “Privatnog izvrsitelja”, da OBUSTAVI SPROVODjENjE IZVRSENjA i da spise predmeta dostavi nadleznom SUDU na dalji postupak po Prigovoru, jer u tom slucaju “PRIGOVOR” ODLAZE IZVRSENjE !!!!!!!
    Ukoliko privatni izvrsitelj to ne ucini i NE OBUSTAVI IZVRSENjE, vec se i pored tako izjavljenog “Prigovora”, upusti u dalje sprovodjenje izvrsenja PRE odluke suda po “Prigovoru”, privatni izvrsitelj cini krivicno delo ” POVREDA PRAVA NA PODNOSENjE PRAVNOG SREDSTVA” iz clana 147., stav 2. KZRS, te kroz dalji postupak imate pravo da protiv izvrsitelja podnesete Krivicnu prijavu nadleznom tuzilastvu i ondaDIREKTNO OD “PRIVATNOG IZVRSITELjA” potrazujete nadoknadu i MATERIJALNE i NEMATERIJALNE STETE

  2. ZASTARELOST POTRAŽIVANJA

    Zastarelost potraživanjaPravo na naplatu (prinudnim putem) računa za telefon, radio i TV pretplatu, struju, vodu, grejanje i sl. – ZASTAREVA u roku od 1 godine (za svaki račun, posebno).

    Zastarelost – predstavlja GUBITAK PRAVA poverioca da zahteva (od dužnika) ispunjenje obaveze (prinudnim putem, putem suda).

    Zastarelošću – POVERILAC JE IZGUBIO PRAVO da je sudskim putem realizuje. Zbog toga, dužnik koji ispuni svoju zastarelu obavezu (čak i ako nije znao da je zastarela) – nema pravo da traži povraćaj.

    Sud NE PAZI na zastarelost po službenoj dužnosti, već je potrebno da se na nju pozove sam dužnik (prigovorom zastarelosti).

    Kad zastari glavno potraživanje – zastarela su i sporedna potraživanja, kao što su potraživanja kamata, plodova, troškova, ugovorne kazne.

    Kada dužnik prizna dug – zastarevanje se prekida.

    Zastarevanje se prekida podizanjem tužbe i svakom drugom poveriočevom radnjom preduzetom protiv dužnika – pred sudom ili drugim nadležnim organom, u cilju utvrđivanja, obezbeđenja ili ostvarenja potraživanja.

    Posle prekida (priznanjem duga od strane dužnika, odnosno podizanjem tužbe od strane poverioca) – zastarevanje počinje teći iznova, a vreme koje je proteklo pre perekida – ne računa se u zakonom određeni rok za zastarelost.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!