Економија

Септембарски удар на кућни буџет

КАДА следећег месеца кренемо да сводимо рачуне о свим издацима, пристиглим рачунима и онима који предстоје, већину грађана мора да заболи глава! Породични буџети почетком сваке школске године посебно су на удару, не само због набавке школске опреме и радних уџбеника, већ и због издатака за огрев, куповину зимнице, али и „тежих“ комуналних рачуна у том периоду године.

Након летњих одмора и разних издатака, следи нови удар на кућни буџет: припрема за школу, што обухвата не само набавку неопходне опреме, ранчева, патика, већ и обнављање гардеробе, за многе прославу дечјих рођендана, чланарине за спортске активности, учење страних језика, излете, екскурзије. Треба додати и издатак за ужину, часописе, осигурање деце, школско обезбеђење, одлазак у позориште…

Аналитичари указују да се током септембра троши и више од могућности, односно грађани се задужују без покрића. Јер, на наплату стижу и рачуни са летовања, улази се полако у грејну сезону, па се добар део становништва, који користи чврсти огрев, снабдева угљем или дрвима, креће и сезона зимнице. Поред опреме за школу, треба обновити и гардеробу за хладније дане…
ЈЕСТЕ СКУПО, АЛИ ТРОШЕ СЕПТЕМБАР је месец који финансијски највише погађа све потрошаче – примећује Вера Вида, председница Центра за заштиту потрошача ЦЕПС. – Спремање зимнице, припремање ђака за школу, набавка огрева за зиму, рачуни за летовања само су неки од издатака којих нема у другим месецима. Родитељи не жале да за своје дете плате најскупљу ташну, ако се то њховом прваку допадне, јер једном се полази у школу, без обзира на то што ће сутра отићи у минус.

– Јесен већ традиционално доноси веће издатке за кућне буџете, који постају све драматичнији, с обзиром на куповну моћ грађана Србије – каже за „Новости“ економиста Владана Хамовић. – Када се све сабере, од школске опреме до огрева, зимнице, рате за летовање, плаћање беле технике или хране на почек, рачуна које смо раније направили, све то поприма озбиљне размере и прилично високе „цифре“ у овим условима.

За јесење издатке, трошкове око школе, куповине одеће и обуће, припремање зимнице и друге пристигле рачуне, породица, каже Хамовићева, мора да издвоји најмање једну и по месечну зараду. А, према последњим подацима, просечна зарада достигла је нешто изнад 44.000 динара.

– Нико се не брине о томе како родитељи са упола нижим просеком плата да „преживе“ септембар, са свим издацима који тада следе – пита се Мирјана Стојковић, мајка два основца из Београда. – Без обзира на то што добијају бесплатно уџбенике, за разне збирке, радне свеске, уџбенике страних језике издвајамо по 4.000-5.000 динара, што је велики издатак за наша примања.

Поскупљење електричне енергије од овог месеца тек ће се осетити у септембру. Током августа поскупеле су и друге комуналне услуге у већини места у Србији, попут осветљења, одношења смећа, отпадних вода…
КРЕДИТИ И ЛЕТОТАЊА

СЛЕДЕЋЕГ месеца стижу на наплату и рате са годишњих одмора и путовања, па многи са заостатком морају да издвоје додатне суме на име месечних дуговања. Не треба заборавити ни редовно месечно „одбијање“ на име кеш кредита, платних картица, а да не спомињемо стамбене кредите, који „поједу“ безмало половину месечних примања.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!