Македонија

СКАНДАЛ! НАТО се директно меша у унутарашња политичка питања Македоније и то на страни шиптара

Албанци су на Србију ударили и из Македоније, условивши формирање владе у тој земљи захтевом да скупштина усвоји резолуцију којом се осуђује “геноцид над албанским народом у Македонији” у периоду 1912. до 1956. године. Овај услов албанских партија озбиљно је забринуо српску заједницу у тој земљи.

Њени представници, указујући да се Србима годинама каче етикете да су лоши као кулминацију виде наум Албанаца да им припишу и геноцидност коју тумаче као претњу опстанку тамошњих Срба.

Наум лидера СДСН-а Зорана Заева да изађе у сусрет албанским партијама како би се домогао власти, лидер Демократске партије Срба у Македонији Иван Стоиљковић види не само као македонски проблем, већ и проблем Србије са њеним окружењем због оптужби за геноцидност српског народа.

– Босна захтева ревизију пресуде Међународног суда правде у Хагу по својој тужби против Србије за геноцид. Косово са Хрватском потеже геноцидност, а на то се надовезује и македонска прича коју форсирају Албанци, што показује моћну конотацију у већем делу региона. Ако све што је најављено прође, наше постојање овде је завршено – истиче Стоиљковић за “Вести”.

Он паралелу проналази у животу српског народа на Косову.

– Видимо како тамо пролазе Срби. Ако прође албански услов у Скопљу, не могу ни да замислим какав би наш однос био са Македонијом и Македонцима. Зато чинимо све што можемо и лобирамо да не прође та декларација, али не одлучују Срби у Македонији већ држава Србија – појашњава Стоиљковић како наводи, вапаје да српска дипломатија спречи погубан албански сценарио за Србе у Македонији.

Трећи нож у леђа

Уколико би Македонија усвојила албанске захтеве, то би био трећи нож у леђа Србији. Скопље је у октобру 2008. признало Косово, због чега је тадашњи министар спољних послова Вук Јеремић ускратио гостопримство македонском амбасадору. Македонија је заједно са Црном Гором 2015. гласала за улазак Косова у Унеско.

Албанци лажирају бројност

Да је држава Србија та која мора да реагује, за “Вести” истиче и Гордана Стојковска, председница Српске заједнице у Македонији која има једног посланика у Скупштини.

– Под пресијом смо већ 25 година и трпимо, али не може да нам не засмета стално оптуживање које је са албанским уценама прешло све мере. Доста је тога да су Срби за све криви и да се сада чак потежу жандарми за наводна недела између два светска рата. Чак и да су их чинили, радили би то и у Србији, а питам Албанце шта су радили њихови балисти, пошто се за та свирепа недела зна – указала је она, уз напомену да се не сме заборавити да је Албанија била фашистичка земља, али се изгледа кажњавају само они народи који то нису били.

Стојковска пита шта још да ураде Срби који поштују тамошњи језик и културу, а да не буду на сталном су тапету у Македонији.

Све за власт

Заев је обавестио Главни одбор странке о коалиционом споразуму са албанском партијом ДУИ који предвиђа да се Србија терети за наводни геноцид. Трачак наде даје што ГО, како преноси скопска Република онлајн, то није благонаклоно прихватио, па је Заев смиривао ситуацију наводима да то није опасно за Македонце, јер кривица иде на терет Срба и Владе Србије. Чак им је рекао да би Албанаца било више да нису убијани, па би у Устав ушли као конститутивни народ.

– Албански посланици годинама уназад уцењују, и то им пролази, па све држе у својим рукама. Морам да подсетим да је Охридски споразум направљен тако што Албанци наводно имају 23 одсто живља у Македонији, а заиста их је 17 до 18 одсто. Такве злоупотребе са бројношћу чине и на Косову и у Србији, јер свуда исти људи ваде личне карте – упозорила је наша саговорница.

Она указује да се истовремено Срби у Македонији против асимилације боре две деценије, јер су им одузете школе на матерњем језику, а не постоји ни могућност да српски буде изборни предмет.

Тадић се већ извинио

Причу о наводним злочинима српске жандармерије први је потегао бивши председник Борис Тадић током боравка у Македонији 2014.
– Осећам кривицу што се као шеф државе нисам извинио македонском народу због својевременог присуства српске жандармерије. То није било сјајно искуство за македонски народ. Ево, зато као бивши председник желим да упутим извињење и поправим ту грешку – рекао је Тадић за скопску ТВ Сител.

НАТО и ЕУ бирају премијера

Дубоку политичку кризу која јужне комшије тресе већ две године додатно су закували прошлогодишњи избори. Бирачи су гласовима изазвали поделу на две супротстављене партије, владајући ВМРО ДПНЕ Николе Груевског који је освојио 51 мандат и опозициони СДСМ Зорана Заева са два мандата мање.

Заев се окренуо албанским партијама и добио већину на крилима Запада. Сада су генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг и европски комесар за проширење и Јоханес Хан позвали македонског председника Ђорђа Иванова да мандат за састав владе повери Заеву.

Тиранска платформа којом Албанци условљавају овог лидера усвојена је у јануару, под покровитељством албанског премијера Едија Раме, а у делу македонске јавности слови као план за разбијање Македоније. Наиме, албанске партије у Македонији ДУИ, Беса и коалиција Алијанса за Албанце, траже да се осим проглашења Срба геноцидним, уведе уставом албански као службени језик, да се реши спор око имена Македонија, мења државна застава, химна и грб, али и да Албанци равномерно буду заступљени у државним структурама.

 

Руски шеф дипломатије Сергеј Лавров у мају 2015. пред Саветом Федерације (горњи дом парламента) оценио је да се у Македонији спроводи “обојена револуција”, попут оне у Украјини, што за последицу може имати губитак самосталности.

Деоба, па разлаз

Тимоти Лес је предложио прво федерализацију или конфедерализацију БиХ (стварањем хрватског ентитета) и Македоније, укључујући право на двојно држављанство, а крај процеса представљало би присаједињење матици. Лес је предложио и размену територија између Србије и њене покрајине Косово (Прешевска долина за север Косова).

Лавров се позвао на контакте с ЕУ када је рекао: “Сада су у току разговори да Македонију треба “још више федерализовати”, направити од ње “гипку федерацију”, “можда и конфедерацију”… Износе се чак и идеје да се она као вештачка држава раскомада и подели између Бугарске и Албаније.”

Лавров је сматрао да је узрок томе одбијање бившег премијера Николе Груевског да уведе санкције Русији, његова подршка прво Јужном току, а потом и Турском.

На оцену Лаврова се већ заборавило када је у децембру прошле године бивши британски конзул у Бањалуци Тимоти Лес у угледном спољнополитичком магазину “Форин аферс” предложио је западу нови модел решења балканског питања стварањем велике Србије, Хрватске и Албаније, и то деобом БиХ и Македоније.

– Ово је једини модел који гарантује мир, без обзира на то што ће се Бошњаци и Македонци тешко помирити с губитком територија – закључио је Лес, који се није изјаснио какав би статус имали остаци Македоније и БиХ.

Многи су сматрали да је ово пробни балон и још више се уверили у то када је утицајни амерички конгресмен из редова републиканаца Дејна Рорабахер мало касније у интервјуу албанском недељнику рекао да је стварање Македоније као државе доживело неуспех и да су се сада створили сви услови да њен део буде припојен Албанији. Он је закључио да остатак Македоније може да се прикључи Бугарској или некој другој нацији коју сматрају сродном.

Држава на првом месту

Лидер ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски сматра да би Тиранска платформа могла да Македонију доведе до поделе по етничким линијама.
– Спремни смо да подржимо мањинску владу Заева ако одустану од закона о језицима, Тиранске платформе и предлога да се редефинише и деградира Македонија. Ако Заев толико жели да буде премијер, пустићемо га док не угрожава државне и националне интересе – рекао је Груевски.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!