Економија

Скок швајцарског франка значи банкрот за преко 20.000 породица у Србији

БЕОГРАД – Швајцарски франак само може да буде још јачи, па грађани који су узели кредите у овој валути не могу да се надају ничем добром, једино их може спасти акција државе по угледу на Хрвате и Мађаре, али она засад ћути.

Око 22.000 клијената у Србији који имају кредите у швајцарцима, махом стамбене, надају се да ће надлежне финансијске власти у земљи фиксирати курс франка и тако спречити огроман раст њихових кредитних обавеза.

Дан после

Франак је у четвртак за само један дан ојачао око 20 одсто, што значи раст њихових обавеза у динарима за скоро исти износ. Удружење Ефектива затражило је јуче од надлежних да се одмах фиксира курс франка, како су то урадили у Мађарској, а који је код нас пре раста био 102 динара, а сада је 121.

– Тражимо хитно реаговање Народне банке Србије и Удружења банака Србије (УБС). Предлажемо конверзију кредита у евро, али по курсу који је важио на дан исплате кредита, и даљу отплату по условима за кредите у еврима – наводе у Ефективи.

Драгован Милићевић, економиста и члан Удружења финансијских аналитичара, каже за Курир да држава и код нас може да реагује, ако хоће. Он додаје да Србија, по угледу на Хрватску, може да преведе ове кредите у динаре, дакле домаћу валуту, и да их грађани тако враћају уз усклађивање са инфлацијом.

– Могућ је даљи раст франка и грађани никад неће моћи да отплате те кредите – упозорава он.

Интерес банака и клијената

И Ђорђе Ђукић, професор Економског факултета у Београду, каже за Курир да ако се држава, НБС и УБС не договоре, велики број грађана неће моћи да враћа зајмове и повећаће се број ненаплативих кредита. Обострани интерес банака и клијената је да се овај проблем реши.

– Клијенти неће то моћи да поднесу – јасан је он, и истиче да ће „високи ризици остати у 2015. и могу да доведу до нових померања курса и одведу многе у потонуће“. Ђукић није изненађен експлозијом курса франка, коју је изазвала нестабилна геополитичка ситуација и немоћ Европске централне банке да реши проблем кредитне и привредне активности, због чега Швајцарска централна банка није хтела да толерише да франак трпи суноврат евра. Док ови узроци не нестану, тешко да ће доћи до слабљење франка. У Министарству финансија и НБС нису имали одговор да ли ће реаговати поводом јачања франка. Нису коментарисали ни предлог Ефективе.

Дамњановићева: Сачекати опоравак тршишта

Бранка Дамњановић, чланица Извршног одбора АИК банке, каже за Курир да је у овом тренутку најважније не паничити и сачекати да се тржиште опорави од првобитног шока.
– После тога ће моћи да се установи о коликом се заправо проблему ради и има ли потребе за интервенцијом НБС и других надлежних органа са циљем да се грађанима ове обавезе релаксирају – сматра она и подсећа да је за њих опција прелазак на кредите индексиране у еврима, чиме би прихватили губитак настао досадашњим јачањем франка, али и спречили нове неизвесности са овом валутом.

Чињенице и Биланс

– Два до 2,5 пута је ојачао франак у односу на динар и толико су се увећале обавезе грађана у динарима

– 8,14 одсто зајмова грађана у Србији је индексирано у швајцарцима

– Један одсто кредита привреде је индексирано у швајцарској валути

– 46 одсто свих кредита у Пољској је индексирано у францима

Савети стручњака

– узимање кредита само у крајњој нужди

– задуживање у оној валути у којој су примања јер се тако спречава раст обавеза услед промена вредности курса страних валута

– стамбени кредит мора да буде индексиран у страној валути, бирати евро

– код краткорочних позајмица бирати динар

Извор: Курир

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Bankrot preko 20.000 gradana Srbije znaci bukvalno oko 100.000 ljudi na ulici.Ja inace obozavam da kritikujem drzavu kako bi bila bolja ali pitam se zasto nista do sada nije poduzela.Jer znamo da je drzava do sada mnogo puta bila blagonaklona kao npr.povezivanje radnog staza gradana u dva navrata od 2000 god.na ovamo,placanje odstete cca milion dolara zbog tuce naseg kosarkasa u Americi,a posebno propast nekoliko banaka koje su bukvalno pokradene a dug uvek placaju gradani.Ako je tako,a jeste,drzava se mora oglasiti u ovom slucaju jer radi se o njenim gradanima.Bilo bi ruzno i tuzno da se i ovo resava u Strazburu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!