Економија

Смањен извоз воћа из Србије

Београд — Из Србије је у прва 3 месеца извезено свежег, замрзнутог и сушеног воћа у укупној вредности од 74,2 милиона $, што је за 7,3 % мање него у истом периоду лане.

Вредност увоза воћа од јануара до марта била је 57,9 милиона долара, што је повећање од 17,4 одсто у односу јануар-март 2012, казала је Хрехоровић, позивајући се на податке Управе царина, изјавила је Тањугу руководилац групе за прераду воћа и поврћа при Министарству пољопривреде Колинда Хрехоровић.

Она је подсетила да су лоши временски услови прошле године утицали на смањење рода воћа у Србији, али и додатно на смањење квалитета плода. 

На основу званичних података Републичког завода за статистику (РЗС), укупан род воћа у 2012. у Србији је износио 1,2 милиона тона, што је за 28 одсто мање у односу на 2011. годину. 

Сходно томе, у спољно-трговинској размени остварена је добит приликом извоза нашег воћа нешто мања у односу на раније године, указала је Хрехоровић. 

У 2012. извезено је 264.107 тона воћа у вредности од 370 милиона долара, што је за 17,2 одсто мање у односу на вредност извоза у 2011, показали су подаци РЗС. 

У протеклој години, највеће количине свеже јабуке, брескви, нектарина и шљива извезено је у Руску Федерацију, вишње у Немачку и Аустрију, трешње на руско тржиште и у Црну Гору, свеже јагоде у Руску Федерацију, док је замрзнута јагода отишла за Аустрију и Немачку, указала је Хрехоровић. 

Расхладјена купина је пласирана на тржиште Аустрије, боровница у Француску, а замрзнута малина, као наша најважнија воћна врста по вредности извоза, нашла се на тржишту Немачке, Француске, Белгије и Аустрије и бележи све већи извоз последњих година за Велику Британију и САД, навела је Хрехоровић. 

У 2012. увезено је око 218.506 тона воћа у вредности од око 172 милиона долара, што је за 0,6 одсто мање у односу на вредност увоза у 2011. 

У 2012. години, од воћа највише смо увозили агруме и то поморанџе и клементине из Грчке и Шпаније, мандарине из Грчке, Турске и Хрватске, лимун из Турске и Аргентине, као и грејпфрут из Турске, прецизирала је Хрехоровић. 

“Банане смо највише увезли из Еквадора, Костарике и Колумбије, киви из Грчке и Италије, а лешник из Турске. Грождје традионално највише увозимо из Македоније”, казала је Хрехоровић.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!