Фељтон

Смрт села у Србији (2): Момци остарише неожењени

Села у околини Врања углавном су празна, млади годинама уназад одлазе у градове, у потрази за послом. Куће чувају остарели родитељи, а после њих на врата трошних кућа ставља се катанац. Врло мало мештана је и у засеоку Цветковци. Испред трошне куће дочекују нас остарели Зарија Цветковић (70) и његова супруга Горица.

До њихове куће која се налази на надморској висини од око 1.300 метара, из Врања, што аутом, што ходом, треба једно шест сати. Као стећци стоје у дворишту куће, иза које зјапи огромна провалија, само се у даљини види језеро Барје, из ког Лесковац црпе воду. Са брда пуца поглед, пашњаци на све стране, али празни. Говеда, коза и оваца нигде нема. Поглед запне за тек по неку срушену кућу, призор од кога подилази језа.

– Још смо живи и здрави. Да нисмо, сазнало би се. Чим се чује лелек из неког засеока, знамо да се неко представио богу. То се чује свако мало, али дечји плач никако. По кућама све старо и кљакаво, броје последње дане и моле бога да их призове и реши старчких мука, болештина и пусте самоће – дочекује нас Зарије.

Живи са супругом Горицом (73) и сином Бошком (45).

– Највећа радост за родитеље јесте да ожене сина, да добију унуке. За нас је то пуста жеља. Нема девојака у целој клисури. И да има, која би овде дошла?! Нема пута, чкиљи сијалица, нема ТВ сигнала, воде и канализације. Да дође снаја, па да се купа у кориту, дете да јој се разболи не може да оде код лекара. Има један у Власу, али до њега треба четири сата хода или два сата вожње трактором. Ево, Бошко зна да сте ту, оде да чува краву, изгуби се у шуму, сметају му људи, навикао на самоћу. Боримо се да преживимо, лебац и што се нађе, сир, кромпир, пасуљ… Брашно купимо и напунимо једну собу – јада се несрећни човек.

Није само Бошко момак у селу, има их још пет-шест и сви имају више од 40 година.
Овај крај, звани Клисура, уклештен је на тромеђи општина Врање, Лесковац и Вучје. Разуђена села на планини Кукавица броје тек по које дете и нешто стараца. До села Студена долази се асфалтним путем пуним рупа, а затим се прелази преко моста на Студенској реци до раскршћа. Право се иде према Лесковцу, лево према Вучју.

На том месту у прочељу је стена, лево нешто налик на пут. Дочекује нас млађани Милош Марковић (24) са мајком Снежаном (45). Дошао је да посети мајку, а иначе је у Београду са оцем Сретеном и братом Драганом. Сретен ради у ПКБ као стражар, а Драган као грађевинац.

Пропаде богатство

– Катастрофа, нема народа, не може да се живи на селу! Било је око 15 и више засеока са око 60 домаћинства почетком 60-их година прошлог века. У сваком по десетак, па види, око 600 становника. Ниједна кућа испод шесторо-седморо деце. Пошао сам у школу 1958. године, било је 54 ђака. Сада школа не ради 11 година. Нема ђака, момци имају по 40 година и више, девојака ни за лек. Било је некада много стоке у Студени. Сви су од тога живели. Нико није гладовао. Било је богатих кућа. Данас је тежак живот у Студени, не долази се до пара никако, а државни трошкови су велики и расту – прича Зарије Младеновић.

Школа затворена

– Био сам последњи ђак у нижој основној школи у Студени. Те 2002. године када сам прешао у пети разред у Власу, школа је затворена и сад само што се није срушила. У целом селу сад је само троје деце, остало старци. Нестаће кад-тад Студена. Када сам пре шест година полазио за Падинску Скелу било је око 100 становника и све сам уписао по имену и презимену. Ко год би умро, прецртао бих га. Сада их има 37. А ово је село душу дало за сточарство. Толико има пашњака и воде да се то не може описати. Али, држава је ударила катанац на села у Клисури – каже Милош Марковић.

– Радио сам у ПКБ, шест година под уговором, дошао нови газда и постадосмо технолошки вишак. Враћам се у Падинску Скелу. Немам шта овде да тражим. Тамо смо стекли и купили стан. Тамо је наша будућност, овде је пропаст. Нисмо могли због деде да напустимо породично огњиште и мајка је била са њим. Скоро је умро, ево биће 40 дана. Морамо да истерамо ред на гробљу и у кући до годину дана, а онда видећемо – прича Милош.
Каже да је ставио тачку на Студену. Село које је 1960. године бројало око 600 житеља, а за неколико година биће их тек десетак.

Спуштамо се ниже до њихових комшија и рођака Младеновића. У једном засеку, две кућице, двориште земљано, али све сређено и чисто. Једина кућа која има три генерације; главу куће, Зарија (63) са супругом Надом, сином Гораном са супругом Сунчицом и децом Душаном (11) и Николом (10). Други Заријев син Зоран са супругом Маријом је на раду у Аустрији, у Клагенфурту, од 1990. године.
Душан и Никола до школе у Власу путују пешке до асфалтног пута, ту чекају локални аутобус који саобраћа на релацији Мијовце-Врање. Зими, аутобус више пута не дође, па пешаче седам киломертра, често промрзли и мокри. Зарију који је 42 године радио у Клагенфурту као грађевински радник и вратио се на кућно огњиште налазимо поред Студенске реке, где чува краве. Имао је велике планове, да ради у Аустрији, да једног сина одведе, а једног остави, да зараде и врате се у родни крај. Хтео је Зарија да се бави сточарством и да буде свој на своме, да привређује и лепо живи. Али то су само пусти снови.
– Све овде рађа, бог дао људима, а они побегли. Катастрофа, овде никад нико из Врања из било које структуре власти није дошао. Идите и питајте за Студену, не знају ни да постоји, смејаће се имену, главу дајем ако није тако – каже Зарија. 

 

Вести

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!