Економија

Србија економски неслободна земља

Налазимо се на 94. месту од 177 земаља у извештају америчке фондације „Херитиџ”

Србија се по економским слободама налази на 94. месту од 177 земаља и у категорији је „углавном неслободних”, показује извештај „Херитиџ” фондације и „Вол стрит џорнала”. Иако је то напредак од четири места у поређењу са прошлом годином, испред Србије су и даље све земље региона (Хрватска на 78. месту, Македонија на 43, Албанија на 58, а Црна Гора на 70. месту), док је једино Босна и Херцеговина иза нас и налази се на 103. позицији, преноси агенција Бета.

У делу извештаја о Србији наводи се да смо у последњих десет година спровели значајне структурне реформе у појединим деловима економије и да на конкурентност наше привреде подстицајно делују ниски порези, релативна отвореност за глобалну трговину и регулаторне реформе.Истиче се и да је порез на добит предузећа од десет одсто један од најнижих у Европи, као и да су приватном сектору на располагању бројни кредитни инструменти.

Међутим, у извештају „Херитиџа” лоше смо оцењени код слобода у монетарној сфери и у слободи од корупције, док је стање исто као прошле године код слобода на сектору имовинских права и код трговинских слобода.

Србији су, како се наводи, потребне дубље институционалне реформе како би смањила бирократију и корупцију и ојачала правосуђе које је „осетљиво” на политичка мешања. Наводи се и да нам недостаје политичка воља за смеле институционалне реформеи наглашава да је неефикасна владина потрошња и даље велика.

Да у Србији има доста простора за унапређење економских слобода и за олакшавање пословања, послодавци немају дилеме. Како каже Драгољуб Рајић, директор Уније послодаваца, неколико ствари би поправило економску климу.

– Најпре то да се на нивоу Пореске управе уведе електронска управа, поједностави цео тај посао и добро је да се то коначно ради. Друго, неопходно је ефикасно судство, јер су рокови за добијање извршних судских пресуда за привреду јако дуги и потребно је две године, док је у ЕУ тај просек од шест до осам месеци – објашњава Рајић, додајући да треба радити и на скраћењу рокова за добијање грађевинских дозвола на 60 до 80 дана и коначно уредити катастар непокретности.

Што се економиста тиче, они различито гледају на овај извештај. Док једни сматрају да је потпуно реалан и ставља Србију баш тамо где јој је место, други упозоравaју да се ово и слична рангирања увек морају узети са резервом. Економиста Александар Стевановић тако сматра да нас ова листа ставља баш тамо где Србији и јесте место.

– То је то. Реално смо слаби по економским слободама и на сличним позицијама смо већ десет година. Реч је о извештају фондације који се појављује сваке године у јануару и оцењује економске слободе по десет критеријума међу којима су тржиште рада, фискална одговорност, владавина права, монетарна политика и други – објашњава он.

На питање – како поправити ситуацију и како побољшати економске слободе, Стевановић одговара у духу либералне економије:

– Што мање државе и што више иницијативе и слободе – закључује он.

Његов колега Горан Николић, са друге стране, сматра да овај извештај Херитиџ фондације не треба узимати здраво за готово.

– Сва слична рангирања, па и ово, у последњих 12 година показала су се као некредибилна. Већина оцена у њима базира се на одокативном оцењивању. Значи, неко седи у Београду и описује ситуацију каквом му се чини – каже Николић, додајући да уколико би се рангирање заиста одређивало конкретним и прецизним оценама, Србија би била рангирана 20 места боље.

– Тешко је поверовати да смо готово последњи међу земљама региона. Мислим да се све ово своди на нашу склоност да ситуацију приказујемо гором него што јесте – закључује он.

Најслободнија светска економија је Хонгконг, а следе Сингапур и Аустралија, док је на зачељу листе Северна Кореја.

 
С. Деспотовић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!