Србија

Србија још није у потпуности испунила ниједну од 17 препорука тела Савета Европе за борбу против корупције

Чланица Савета за борбу против корупције Јелисавета Василић изјавила за Н1 да није изненађена што власт у Србији још није у потпуности испунила ниједну од 17 препорука тела Савета Европе за борбу против корупције (ГРЕЦО). То тело је, како је истакла, дало изузетно добре препоруке чија би примена побољшала живот грађана Србије.

Василић је у Новом дану ТВ Н1 рекла да су се чланови Савета за борбу против корупције 2012. године надали да ће нова Влада прихватити сарадњу са Саветом, јер је и дошла на власт на крилима борбе против корупције, али да од тога није било ништа.

Подсетила је да је Савет три године пре ГРЕЦО дао препоруке како елиминисати корупцију у правосуђу, али да власт уопште није разматрала те мере.

“ГРЕЦО је дао изузетно добре препоруке – да ли ће испуњење нас увести у ЕУ, то мене не интересује, мене интересује да су то веома добре мере, стандарди које тражи Европа, али и ми. Тражи и наш народ да би боље живео”, истакла је чаница Савета за борбу против корупције.

Препоруке ГРЕЦО, како је објаснила, односе на три сегмента – посланике, тужиоце и судије – и грађани би њиховом применеом, како је додала, сигурно осетили да се нешто променило.

“Имали бисмо независно правосуђе где би тужиоци радили онако како им закон налаже, посланаци би имали кодекс понашања, Агенција за борбу против корупције би радила и спречавала корупцију на челу са директором која је нестранчка личност. Све су то ствари које нам налаже ГРЕЦО, а ми их не испуњавамо”, упозорила је Василић.

“За тужиоца треба да постоји закон, а не ничија воља”

Да борба против корупције у Србији и даље зависи од политичке воље илустровала је цитирајући заменика тужиоца који је на једном састанку са представницима ЕУ, после промене власти 2012. године, рекао: “Радујем се због промене власти, јер ће сада бити политичке воље да се боримо против корупције”.

“За њега треба да постоји закон, а не ничија воља. Изгледа да код нас ништа без политичке воље не може”, констатовала је.

А, политичке воље представника власти да сарађују са Саветом изгледа да никада није ни било.

“Ми немамо ништа против Владе, а све владе су говориле да их мрзимо када кажемо нешто негативно о њима. Кад би Влада хтела, а неће – не примају нас ни Ана Брнабић, ни Александар Вучић – могла би много да помогне. Желимо да се стање поправи, а може”, поручила је.

Уместо тога Савету се, како је рекла, рад онемогућава на више начина – закони се доносе по хитном поступку чиме се Савету не оставља време за примедбе које се односе на коруптивне одредбе, док је документацију о великим пројектима попут Београда на води, Ер Србије, Железаре Смедерево, РТБ-а Бор, Аеродрома “Никола Тесла”, немогуће добити, чак ни после интеревенције Повереника за информације од јавног значаја.

“Директор Катастра не зна закон – да су књиге непокретности јавне”

Једина која је одговорила Савету је министарка грађевинарства Зорана Михајловић која је поручила да ће припремити и доставити им документацију о нелегалној градњи на Савском насипу у Београду, али ни ти одговори још нису стигли.

Реч је о изградњи око 300 кућа у заштићеној зони, на левој обали Саве између Остружнице и Новог Београда, где има индиција да је реч о системској корупцији.

“У свакој системској корупцији на врху је власт (…) На четири институције смо послали питања – Министарству пољопривреде, Министарству грађевине, Министарству екологије и Катастру, јер смо обавештани и чак смо добили неке доказе, али не потпуне, да је неке викединце Катастар укњижио. Ако је тачно, то је просто невероватно. Нас не интересује чије је, само да ли се закон примењује”, казала је Василић.

Додала је и да Савет од Катастра не може да добије ни податке о пољопривредном земљишту зато што директор те институције тврди да су ти подаци тајна, а не зна закон који каже да су књиге непокретности јавне и да ту нема ничег тајног.

“Политичари говоре, а суд и тужилаштво – нико не реагује”

Василић сматра и да је неопходно да се усвоји кодекс за народне посланике, јер “људе треба и научити како да се понашају”. Оштро је критиковала политичаре што износе тешке оптужбе кршећи претпоставку невиности.

“Политичари говоре, а суд и тужилаштво – нико не реагује. Политичар не сме то да каже, та спирала мени није потпуно јасна. Све институције морају да одреагују на тако нешто када то кажу председник државе, владе или тако нешто. Они ту кажу, не дају никакве доказе, али остаје један велики проблем за оног који се брани”, упозорила је.

Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!