Економија

Србија пред понором

Економија Србије је у колапсу, а за евро већ данас у мењачницама и банкама треба издвојити око 117 динара.

Од почетка године Народна банка Србије је спискала око милијарду евра да би одбранила домаћу валуту од потпуног краха, а буџетски дефицит у првом тромесечју је достигао 48,56 милијарди динара!

Број незапослених у земљи незванично је достигао скоро милион, грађани који су узели станове на кредит принуђени су да их продају, јер не могу да плаћају рате, док пензионери и грађани са минималним примањима буквално гладују.

– Србија је већ ушла у грчки сценарио економске пропасти, а болну истину ће нам саопштити Међународни монетарни фонд, са којим ће нова влада, чим се формира, морати поново да преговара – каже економиста Саша Ђоговић, сарадник Института за тржишна истраживања.

Ђоговић каже да претходна влада није покренула реформе, и да ће то сада бити скупо плаћено.

Имаћемо једну грчку кризу нешто нижег интензитета – упозорава Ђоговић. 
Према његовим речима следи замрзавање пензија, ако не и њихово смањивање, замрзавање плата у јавном сектору, отпуштање вишка запослених у јавном сектору, а вероватно ће се ићи и на продају Телекома, како би се покрпиле буџетске рупе.

Куповина ван граница

Храна, гардероба, бензин – само су неки од производа које наши грађани због ниских цена купују у околним земљама. Иако у куповину у Мађарску и БиХ углавном одлазе мештани пограничних подручја, све више грађана из Београда и Новог Сада одлучује да иде у шопинг у те земље јер на куповину која у Србији вреди око 20.000 динара могу да уштеде и више од 4.000.

Ђоговић каже да ће Србија овога пута морати да послуша заповести ММФ-а и наводи да се сада тај ментор мора вратити да не би дошло до још већег, страховитог проклизавања динара и до стварања инфлаторне спирале и погоршавања ионако лоше пословне климе у земљи.

– Иначе, сваки аранжман је национална катастрофа и срамота јер је ММФ стечајни управник над сваком земљом у коју дође – категоричан је Ђоговић.

И поред овако црне слике, политичарима у Србији не пада на памет да седну за сто и што пре се договоре о формирању нове владе, него арче народне паре и договарају се ко ће с ким и ко ће више министарских фотеља добити у новој влади.

– У Србији је проблем везан за курс евра доста сложенији, јер се све гледа кроз њега, иако је званична валута динар. Евро у сваком изборном циклусу постаје јачи у односу на динар – објашњава економиста Махмуд Бушатлија.

У Народној банци повећање плата?!

И поред катастрофалне ситуације вицегувернери и чланови Савета Народне банке Србије добили су у марту ове године позамашну повишицу, упркос чињеници да динар пада. Појединим чиновницима плате су повећане и за целих 50.000 динара (око 450 евра).

У самој централној банци тврде да је одлука о повећању плата донета у јануару. Било како било плате у овој институцији износе од 2.000 па до 5.500 евра, што је ако се зна да грађани Србије грцају у дуговима премного и боде очи бројној сиротињи.

Он каже да би погубно по економију Србије било да се одуговлачи с формирањем нове владе, јер би тако послали поруку да смо неозбиљни.

Дејан Шошкић, гувернер НБС који тврди да има још простора за одбрану домаће валуте свестан је да се ближи време када ће централна банка морати да престане да брани неодбрањиво.

Дужничко ропство

Влада коју је предводио економиста Мирко Цветковић за три и по године мандата позајмила је 5,7 милијарди евра, што је више него у време свих премијера у последњих 20 година заједно, показало је истраживање појединих економских стручњака.

Статистика показује да је у децембру 2011. на посао је ишло 1.746.000 људи, од којих је до краја марта ове године отказ добило њих 12.000. У истом периоду број оних који активно траже посао повећао се за чак 38.000 људи, па сада 783.000 званично евидентираних у Националној служби покушава и углавном не успева да се запосли.

Мање плате, веће рате

Због пада плата и раста кредитних рата, многи грађани Србије су принуђени да продају станове које су купили на кредит.

Чак 2.686 стамбених кредита у последње три и по године грађани су успели су да раније отплате, и то тако што су сами продали стан за који су подигли кредит.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!