Србија

Српска политика некад и сад

Скромност и мудрост Илије Гарашанина, Николе Пашића, Лазара Пачуа и многих других мајстора политике и дипломатије, 1990. године готово никоме нису били познати

Пре 1912. године у Београду и на Цетињу славио се рођендан турског султана. Обе српске краљевине слале су честитке владару отоманске империје, са жељама за дуг и срећан живот, али и за очување добрих међусуседских односа.

Тада ни један озбиљан политички фактор није јавно говорио о ослобођењу Косова и Метохије и Јужне Србије, али је сваки на томе радио најбоље што је могао.

Српски национални програми су постојали, али су били тајни, као на пример Гарашаниново Начертаније.

Исто је важило и за Аустроугарску. Како пише Милош Црњански у “Дневнику о Чарнојевићу“, Срби у Банату, нарочито они на ма каквим положајима у цркви, или у локалној администрацији, држали су на зидовима слике цара Јосифа, а испод кревета слике цара Душана.

Српска политика, а посебно дипломатија, нису се по овоме разликовали од других држава и народа. Разлику су донели комунисти. Они су први почели јавно да саопштавају своје планове и програме. Ти планови и програми били су очигледно лажни, али сви су се понашали као да нису, јер би иначе били свирепо кажњени. Додуше, многи су поверовали комунистима, што сада и овде није битно. Битно је да су комунисти и у политику и дипломатију увели обичај “што на ум, то на друм“.

С падом Берлинског зида и освајањем слободе говора, скоро сви који су били у ситуацији да јавно говоре имали су комунистичко образовање и васпитање. Тако су поред осталог усвојили и манир “што на ум, то на друм“. Прва година вишестраначја, 1990-та, била је испуњена писањем планова и програма. При томе, као да је било расписано такмичење у мегаломанији. Тој мегаломанији допринели су и други елементи комунизма. На пример, Титови поданици у Југославији, као и Чаушескуови у Румунији, Хоџини у Албанији, Ким Ил Сунгови у Кореји, итд, били су убеђени да су у свему нај-нај, на васцелом земаљском шару. Да се око њих окреће планета и наравно да цела планета то види и зна.

Скромност и мудрост Илије Гарашанина, Николе Пашића, Лазара Пачуа и многих других мајстора политике и дипломатије, те 1990. године готово никоме нису били познати. А свакако нису били познати онима који су могли да дођу до микрофона или ТВ екрана.

Мегаломанију увек прати еуфорија, која се нарочито манифестовала у вези са питањем: Како остварити све те планове и програме? Крајем 1990. и почетком 1991. у Србији је владала еуфорија због америчког напада на Ирак, који је тумачен као знак да су Американци на страни Срба и да ће задовољити мегаломанију силних политичких манифеста.

Ипак, с највише еуфорије гледало се у Совјетски Савез, односно, од краја 1991. године, у Русију. Уз СССР/Русију по правилу се додавала и “пријатељска Кина“, што је у основи остало непромењено до данас. Мада је комунистима, па и њиховим наследницима из свих фракција, увек било корисније да говоре о свом русофилству, узрок овоме је њихова некада омиљена синтагма “прва земља социјализма“. Другим речима, они нису били русофили, већ совјетофили. Исто тако, иза прича о вишемиленијумској историји “пријатељске Кине“, крију се симпатије према црвеној звезди на њеној застави, која је иначе и даље на свом месту.

У “Погледима“, тада још студентским новинама, 1987. године радили смо анализу писања домаће штампе о страним земљама. Земље су подељене на источне, западне и тзв. “земље у развоју“, а чланци на позитивне, негативне и неутралне. Убедљиво највећи број позитивних чланака односио се на државе комунистичког блока и “земље у развоју“. Код њих се стално нешто градило, наука је постизала невероватна достигнућа, оне су се бориле за мир у свету, итд. Негативни чланци припали су западном свету: убиства, пљачке, наркоманија, штрајкови, геј-параде, итд.

Данас се ситуација променила утолико што западне земље имају много својих медија у Србији. Ти медији доносе негативне чланке о Русији, а позитивне о земљама својих финансијера. Разуме се, позитивне и о својим претходницима, комунистима. Малобројна гласила такозваног патриотског блока задржала су поменуту шему из 1987. године, која је уочљива и на Интернету. Релан поглед на свет – нити се Запад своди на наркоманију и геј-параде, нити је Русија свемогућа – тешко је уочити. Ехо комунизма одјекује на све стране, што, природно, значи да је од политике достојне једног Гарашанина, Пашића или Пачуа, Србија још далеко.

ПИШЕ: Милослав САМАРЏИЋ

(“Слобода“, лист СНО у Америци, Чикаго, 10. октобар 2016)

Погледи

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!