Србија

Српски путеви као губилишта

Српски друмови били су овог викенда као губилишта! За непуних 48 сати у саобраћајним несрећама је погинуло девет особа, углавном младих људи који су тек закорачили у живот.

Још се ни сузе исплакане за четворо младих, који су у суботу ујутро настрадали у месту Табановић код Шапца, нису осушиле а уследила је нова трагедија, овај пут код Српског Итебеја где су погинули нераздвојни другови Љубомир Маринков (25) и Дејан Тот (22) из Српског Итебеја у општини Житиште. Њих двојица су мотором, којим је управљао Маринков, налетела на неправилно осветљен трактор са пресом за сламу, а од задобијених повреда обојица су издахнула на лицу места.

Младићи за пример

– То су били младићи за пример! Љубомир је из угледне фамилије која се бави пољопривредом. Одмалена је играо фолклор, а обожавао је аутомобиле и моторе. Дане је проводио у радионици у дворишту породичне куће где му је често долазио Дејан. Ма није било дана да се Дејан и Љуба не виде, не попију кафу и препричају дневне догађаје. Били су нераздвојни, а биће и сахрањени заједно – кроз сузе је за медије рекао један од комшија.

Нова трагедија догодила се у недељу поподне код Баточине где је погинуо З. Ц. (47) из Пожаревца, док је повређено седморо људи. Међу повређенима су једно дете и трудница. До несреће је дошло када је мерцедес, који се кретао из правца Крагујевца ка Баточини, прешао на леву страну и директно се сударио са алфа-ромеом. Потом је налетео на други мерцедес који је ишао из Баточине ка Крагујевцу, а четврто возило, да би избегло судар, скренуло је и ударило у заштитну ограду. Нажалост, ни ту није био крај листе трагедија које су се овог викенда догодиле на српским друмовима. Наиме, код Крушевца су погинули супружници Радица Г. и Драган Г, док је њихова ћерка повређена, када се преврнуо трактор на којем су се налазили.

И док су регионални путеви овог викенда били попришта саобраћајног хорора, на чувеној Ибарској магистрали, познатој по великом броју удеса и погинулих, као и на осталим путевима у чачанском крају ове године је смањен број несрећа. Томе су најавише допринели строжа казнена политика, као и појачана контрола саобраћаја, изјавио је за РТС Срећко Николић, заменик командира Саобраћајне полиције у Чачку.

– За време туристичке сезоне на државним путевима првог реда обављамо појачану контролу саобраћаја усмерену на откривање и санкционисање тежих саобраћајних прекршаја који битно утичу на безбедност саобраћаја као што су претицање преко пуне линије, прекорачење дозвољене брзине кретања и коришћење сигурносног појаса возача и путника – рекао је Николић.

Ибарска за пример

Он је, истовремено, саветовао возачима да пре путовања провере техничку исправност возила, да на пут крену одморни, да у току вожње праве паузе ради одмора и да поштују саобраћајне прописе.

Такође, и деоница аутопута Љиг-Прељина, коју све више возача користи, не само да је растеретила Ибарску магистралу, годинама називану „великом црном тачком“. Резултат тога је, уз напоре полиције, значајно смањен број удеса, бржи проток саобраћаја и, што је најважније, никад мање погинулих!

У чачанском крају има разлога за задовољство, бар када је реч о безбедности саобраћаја, али није иста ситуација и у другим крајевима Србије, на шта је упозорио Дамир Окановић, директор Комитета за безбедност саобраћаја.

– Број саобраћајних несрећа овог лета је драстично повећан у односу на прошлу годину и неће се зауставити. Репресивне мере су на максимуму, саобраћајна полиција стално контролише учеснике у саобраћају, а казне су строге, али за безбедност саобраћаја је кључно да се додатно подигне свест учесника у саобраћају, као и да се уведе саобраћајно образовање у школе, што је предлагано још пре 10 година – закључио је Окановић.

Колапс на Градини

На граничном прелазу Градина између Србије и Бугарске путничка возила су у недељу на изласку из Србије чекала више од седам сати, а колона је била дугачка седам километара. Разлог за километарске колоне је тешка саобраћајна несрећа у Бугарској у којој су учествовала два аутомобила и камион, а једна особа је изгубила живот. Због увиђаја који је спроводила бугарска полиција на ауто-путу је сатима био потпуно обустављен саобраћај.

За разлику од прелаза са Мађарском или Хрватском, према Бугарској нема нарочито погодних алтернативних прелаза, али је полиција саветовала возачима да се упуте ка Прешеву или Вршкој чуки. После увиђаја саобраћај је нормализован, али је свеједно било потребно више сати да се саобраћај нормализује.

Дуже радно време на Бајмоку

На 175 километара дугој српско-мађарској граници постоји осам граничних прелаза, од чега три раде непрекидно. Осталих пет прелаза отворено је од седам ујутру до 19 часова. Али, због притиска саобраћаја је за викенд радно време продужено до 22 сата, док ће изменама споразума две владе, те проширења капацитета ускоро и ти прелази радити 24 сата. Гранични прелаз Бајмок-Бачалмаш је последњих година све популарнији алтернативни правац међу нашим људима на раду у иностранству.

Нове цене путарина

Вожња ауто-путевима у Србији, укључујући и новоизграђене деонице између Љига и Прељине, деонице кроз Грделичку клисуру и правац од Ниша према Димитровграду, скупљи је од 29. јула за 12 одсто. Скупштина Србије усвојила је 8. јула измену Закона о накнадама за коришћење јавних добара којом је прописано повећање цене путарине.

Цена путарине повећава се како би могла да се одржи даља изградња и одржавање путева и делимично се постиже усклађивање са директивом Европске уније која прописује да путарина треба да обезбеди реалне трошкове одржавања, развоја и изградње ауто-путева. Путарина је последњи пут у Србији поскупела 7. јануара 2017. године – за 10 одсто.

Интегрисано с Македонцима

Скупштина Србије усвојила је у јулу Закон о потврђивању Споразума између Владе Србије и Владе Северне Македоније о успостављању заједничких контрола на граничном прелазу за међународни друмски саобраћај Прешево-Табановце. То ће значајно убрзати саобраћај, јер се возила неће заустављати на две, већ само једној полицијској, односно царинској контроли.

– Без обзира на то колико улажемо у инфраструктуру постоји проблем баријера које нису само питање гужви у летњем периоду. Оне поготово постоје код превоза терета где се некад чека и по 10 до 15 сати на Хоргошу, Батровцима, Димитровграду – изјавила је министарка саобраћаја Зорана Михајловић и истакла да је то главни разлог због којег се кренуло у разговоре са суседним земљама да се направи једна контрола на граници.

Вести онлајн

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Неки фактори који односе животе на путевима у Србији:

    * бесмислени и идиотски приручници за вожњу из којих уче кандидати за возачки испит. Ове приручнике пишу неспособни људи, књишки мољци и никакви педагози, каријеристи и набеђени теоретичари.И још свака шуша пише свој “приручник” уместо да постоји само један уџбеник.

    * на возачком испиту се, осим повременог примања мита, спроводи понекад тортура учесника у којима службена лица касне и по сат времена а кандидати чекају на киши и по леденом времену на ветрометини. Службена лица дају себи за право да гласно шиканирају кандидате коментаришући њихов изглед, постављају приватна питања и њих гласно и бахато коментаришу.
    Испит је претворен, речју, у дрскост, тортуру и потпуну неизвесност. Испит је срамотан и понижавајући, у просеку.

    * приручници за вожњу су непрактични и често идиотски. Тестови за полагање су у теоријском делу подмукло писани да људима уместо јасних питања подметну трик-питања, скоро увек без икаквог практичног значаја или потребе

    * полиција сороводи ксжњавање у многим случајевима по принципу узимања пара: на лоше регулисаним тачкама пута, на којима су загушења саобраћаја због нестручности службе за путеве, нестручног извођења радова или нерада надлежних, полиција кажњава грађане уместо да поднесе захтев за решавање путних и других проблема. Тако се ксжњавају грађани уместо да државни службеници почну да раде свој посао професионално.

    * европизирано, упропашћено школство нема часове саобраћајне културе.

    * насељена места немају чак ни планове за, а камоли решени паркинг простор. Испред болница и других јавних установа грађани се кажњавају због паркирања уместо са им се обезбеди паркинг. Потпуно одсуство државне активности и непрофесионализам.

    * возачи бесних кола у саобраћају имају срамотну државну протекцију.

    * бахата, нападачка вожња се не ксжњава, а уместо ње се спроводи “хватање” и кажњавање грађана на лоше одржаваним и криминално регулисаним деловима путне мређе, уместо да се проблеми отклоне.

    Има још тога, али ово је довољно.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!