Србија

Срушио се Г-4 код Шапца, оба пилота погинула (видео)

Војни авион Галеб 4 срушио се јутрос на подручју села Слатина код Шапца током извођења редовне летачке обуке.

Медији преносе да је авион раније јутрос у једном тренутку само нестао са радара. Као могуће време удеса наводи се 10:30х ујутру.

Курир је објавио снимак тренутка несреће.

Министарство одбране издало је саопштење у коме се потврђује да се авион срушио данас око 10.30 часова у рејону села Слатина, општина Уб, током извођења редовне летачке обуке.

– У данашњем удесу школско-борбеног авиона „Супер галеб Г-4“ страдала су два пилота, потпуковник Ненад Ћулибрк из Команде РВ и ПВО и капетан Дејан Пандуровић из 252. школско-тренажне авијацијске ескадриле 204. ваздухопловне бригаде.

Министар одбране Зоран Ђорђевић и начелник Генералштаба ВС генерал Љубиша Диковић упутили су се ка месту несреће.

Министар одбране је у оквиру својих надлежности дао налог Инспекторату одбране да изврши ванредну инспекцију, док је начелник Генералштаба Војске Србије формирао Комисију за утврђивање околности настанка ванредног догађаја, коју предводи бригадни генерал Душко Жарковић.

На лицу места налазе се и надлежни истражни судија и јавни тужилац. Истрага је у току.

Школско-борбени авион „Супер галеб Г-4“, двосед, Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране Војске Србије, срушио се данас око 10.30 часова у рејону села Слатина, општина Уб, током извођења редовне летачке обуке.

Тим поводом хеликоптерска јединица МУП-а отказала је прославу 50 година постојања.

Подсетимо, ово је други удес Г-4 од 2006. године. Први удес догодио се 2008. када је погинуо пилот Иштван Канас.

РВ и ПВО тренутно располаже са 22 авиона Г-4 од чега је један у варијанти тегљача мета Н-62Т, један прототип верзије Г-4М а два Супер Галеба су разоружана. У последњих пар година активно је око 9 авиона од чега око 6-7 у саставу 252. школско-тренажне авијацијске ескадриле „Курјаци са Ушћа’“ а обично су два до три авиона на испомоћи у 241. ловачко-бомбардерској ескадрили „Тигрови’“. Осим за школовање, обуку и тренажу пилота Г-4 се у случају рата може користити и као лаки јуришни авион.

Авиони су произведени у периоду од 1980. до 1991. – један 1980. (Н-62Т), три 1985., шест 1986., два 1988., три 1989., пет 1990. и два 1991. Из Ваздухоповног завода „Мома Станојловић“ је од 2008. до 2015. са ремонта изашло 8 авиона – у просеку један годишње.

Дина Ђорђевић, Тангосикс.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!